Partnerzy serwisu:
Mobilność

Rowerowy Maj. Gdańsk szkoli miasta. Za rok będzie ich więcej?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-12-13 15:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Rowerowy Maj. Gdańsk szkoli miasta. Za rok będzie ich więcej?
Rowerowy Majfot. Jakub Dybalski
W tegorocznej edycji genialnej akcji „Rowerowy Maj” wzięło udział dziewięć miast. W Gdańsku, który trzy lata temu wymyślił jak skłonić dzieci, a przede wszystkim ich rodziców, do jeżdżenia do szkoły na rowerze, odbyły się warsztaty dla zainteresowanych. W przyszłym roku włączy się m.in. Kraków.

„Rowerowy Maj” wymyślono w Gdańsku w 2014 r. Akcja polega na tym, że koordynator wyznaczony w każdej szkole, która bierze udział w akcji, przez cały miesiąc sprawdza jak wielu uczniów dojeżdża do szkoły na rowerze (ale mogą to być też rolki, lub hulajnoga). Dzieci za każdy przyjazd dostają naklejki, które umieszczają w rowerowych dzienniczkach i na plakatach. W tym czasie w szkołach odbywają się też warsztaty rowerowe. Cel akcji polega na przyzwyczajeniu dzieci do roweru, jako środka transportu. Nawyk jeżdżenia samochodem wszędzie zaczyna się już w dzieciństwie. Akcja pokazuje, że można inaczej.

Efekty są niezwykłe. Dzieci same zmuszają rodziców do jazdy na rowerze. Dorośli też przesiadają się na dwa kółka, odprowadzając je do szkoły. Olbrzymie wrażenie robi widok zatłoczonych parkingów rowerowych przed szkołami. W pierwszym roku w Gdańsku w akcji wzięło udział 1,7 tys. uczniów. W tym roku w nadmorskim mieście objęła już wszystkie 60 publicznych podstawówek i 30 tys. uczniów. W Warszawie, która po raz pierwszy brała udział w akcji było to 55 szkół i 33 tysiące uczniów. W tegorocznym „Rowerowym Maju” wzięły też udział szkoły z Wrocławia, Zamościa, Lublina, Elbląga, Gdyni, Sopotu i Tczewa. W sumie 77 tys. dzieci.

– Zaprosiliśmy do Gdańska już po raz drugi przedstawicieli miast, które są zainteresowane przeprowadzeniem rowerowej kampanii u siebie – mówi w rozmowie z serwisem gdańskiego urzędu miasta Monika Nkome Evini z tamtejszego wydziału gospodarki komunalnej. - Także po to, by porównać, jak to działa u innych, pokazać nowe rozwiązania, pomysły. Warszawa opowiedziała o warsztatach dla szkół, Gdynia o lekcjach nauki jazdy, ZDIZ z Gdańska o kampanii w przedszkolach. – wylicza.

Urzędnicy mogli się dowiedzieć jak wygląda akcja od strony organizacyjnej, jak wyszkolić koordynatorów, jak wygląda przesięwzięcie od strony prawnej i finansowej. W programie przewidziano nagrody (różne w różnych miastach) zarówno dla najlepszych szkół, klas, jak i indywidualne. W Warszawie latem wręczył je zwycięzcom ambasador Holandii, a najlepsza klasa wygrała m.in. lekcję W–Fu z piłkarzami Legii.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku akcje będzie miała jeszcze większy zasięg. W Warszawie już w pierwszym tygodniu ogłoszenia zapisów na przyszły rok zgłosiło się 38 szkół. W zeszłym roku celem stołecznych organizatorów było przekonanie do udziału po kilka szkół z każdej dzielnicy. Dziś Edyta Mantorska, odpowiedzialna za „Rowerowy Maj” w ZDMie przyznaje, że liczy na udział wszystkich.

Kraków też zapowiedział swój udział. – Mamy całoroczny program STARS, w ramach którego 25 chętnych szkół promuje dojeżdżanie do szkoły rowerem - zdradza w rozmowie z gdansk.pl Marcin Wójcik, krakowski oficer rowerowy. - Wzmocnimy go „Rowerowym Majem”. Do tych 12 tys. uczniów ze STARS dołączą kolejni.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław podsumował sezon rowerowy

Mobilność

Wrocław podsumował sezon rowerowy

jd/inf. pras. 08 grudnia 2016

Amsterdam zaczyna się na warszawskiej Białołęce

Komunikacja

Amsterdam zaczyna się na warszawskiej Białołęce

Jakub Dybalski 05 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5