Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

PSE: Dojdźmy do elektromobilności drogą ewolucyjną

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-04-24 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

PSE: Dojdźmy do elektromobilności drogą ewolucyjną
fot.
Kraje, w których rozwiązania z zakresu elektromobilności są najbardziej rozwinięte, osiągnęły w tym zakresie znacznie więcej niż Polska. By je dogonić, najlepiej iść drogą ewolucyjną, a nie rewolucyjną, a jednocześnie wspierać wszelkie inicjatywy związane z przemysłem tego segmentu. Istotne jest także finansowanie badań naukowych, po które w Polsce sięgamy za rzadko – to główne wnioski z wystąpienia Sylwii Koch-Kopyszko z Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności na Kongresie Technologii Miejskich w Warszawie.

– Powinniśmy oglądać się na to, co w zakresie elektromobilności robią najwięksi, a są oni daleko przed nami – stwierdziła podczas Kongresu Technologii Miejskich Sylwia Koch-Kopyszko, prezes Polskiego Stowarzyszenia Elektromobilności. Mówiła ona o sukcesach osiąganych w zakresie pojazdów niskiej emisji w Chinach. – U nas mówi się o wprowadzeniu samochodów elektrycznych o zasięgu 250 – 300 km, a w Chinach wycofuje się już dopłaty do zakupu aut o zasięgu 250 km – zauważyła.

FNT musi wspierać projekty o różnym charakterze

Dużo miejsca w swojej wypowiedzi poświęciła ona kwestii zasilania aut elektrycznych. Wskazała ona na realną możliwość pojawienia się baterii, których możliwości będą miały charakter rewolucyjny. Ich ładowanie ma trwać bowiem 5 do 7 minut. Znaczący rozwój niezbędny jest w jej opinii także w zakresie magazynów energii. Przedstawicielka PSE stwierdziła przy tym, że doświadczenia energetyków norweskich wskazują, że system bilansowy energii musi opierać się m.in. na takich urządzeniach.

Podkreśliła także, że rozwój elektromobilności nie może się opierać wyłącznie na samochodach elektrycznych, a wsparcie z powstającego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu powinno być skierowane na przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze. – Mówimy także np. o fantastycznym projekcie roweru elektrycznego w Dusznikach-Zdrój, które dodatkowo są atrakcją turystyczną. Jest też mnóstwo bardzo ciekawych start-upów, np. Automoc, która oferuje wspaniałe stacje ładowania. Myślę, że również dla nich są duże pieniądze w FNT do wykorzystania – oceniła.

Auta z napędem konwencjonalnym będą trwać jak czarne tablice rejestracyjne

– Oprócz pieniędzy dla firm na nowe pomysły są również środki w tzw. programie Horyzont 2020 [dotyczącym badań naukowych]. My jako państwo polskie bardzo rzadko sięgamy po wielkie pieniądze, które tam są – zauważyła. Podkreśliła, że często młodzi inżynierowie nie mają funduszy na dalszy ciąg rozpoczętych przez siebie projektów, na co odpowiedzią mógłby być właśnie ów program unijny. – Sama widziałam kilka bardzo ciekawych pomysłów, które wylądowały w szafie – stwierdziła.

Sulwia Koch-Kopyszko prognozowała przy tym, że wszelkie zmiany w kierunku upowszechnienia się elektromobilności będą miały charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny. – Nie będzie nas prawdopodobnie stać, by wymienić wszystkie samochody. Poza tym kto każe kupić nowe auto komuś, kto np. mieszka w mniejszej miejscowości? Prawdopodobnie będzie więc tak, jak z czarnymi tablicami rejestracyjnymi: samochody [o napędzie konwencjonalnym] będą jeździć, dogorywać, a w końcu przechodzić na szrot – przewidywała

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
T&T ProEnergy: Energetyka zmienia się szybciej niż prawo

Mobilność

T&T ProEnergy: Energetyka zmienia się szybciej niż prawo

Roman Czubiński 16 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5