Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Przetarg na tabor dla PKM będzie się ślimaczyć. Newag się odwołuje

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2014-07-04 15:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Przetarg na tabor dla PKM będzie się ślimaczyć. Newag się odwołuje
fot. PR
Nowosądecki Newag złożył odwołanie w przetargu na tabor dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego odrzucił wcześniej jego ofertę.

Urszula Makosz, rzeczniczka Newagu potwierdziła w piątek (4 lipca), że odwołanie zostanie złożone. Nie chciała szerzej komentować sprawy.

Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego jako zwycięzcę przetargu wskazał bydgoską Pesę, a ofertę Newagu odrzucił. Jak ustalił portal trojmiasto.pl, przyczyną odrzucenia oferty spółki nowosądeckiej spółki w przetargu na zakup 10 spalinowych zespołów trakcyjnych, które obsłużą linie zawierające się w projekcie PKM (Gdańsk-Rębiechowo-Gdynia/Kartuzy/Kościerzyna), było niespełnienie wymagań łączności wewnętrznej w pojazdach i niewłaściwe wymiary podłogi składów. Firma z Nowego Sącza nie potwierdziła zgodności ze specyfikacją tzw. „wewnętrznej łączności” w pociągu, która umożliwia komunikację między obsługą pociągu a pasażerami.

UMWP: Newag naruszył zasady równego traktowania wykonawców

To sprawiło, że według członków komisji przetargowej oferta stała się niezgodna z warunkami przetargu. Poza tym, jak twierdzi trojmiasto.pl, Newag zaproponował podłogę, której wysokość miała się zmieniać na pochylni. Propozycja ta nie spełniała specyfikacji technicznej, ale mimo to urzędnicy poprosili o szczegółowe wyjaśnienia jej zastosowania. W odpowiedzi spółka dokonała korekty oferty. Zdaniem UMWP, jest to działanie niezgodne z procedurami, bo na etapie wyjaśnień wykonawcy nie mają prawa zmieniać oferty, gdyż będzie to naruszać zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji.

Oferta Pesy opiewała na 114 mln zł, oferta Newagu – na 120 mln zł. Kosztorys inwestorski został oszacowany na 146 mln zł. Cena stanowiła 59 proc. kryterium wagowego. Pozostałe kryteria to warunki techniczne (18 proc.), wskaźniki eksploatacyjne (10 proc.), koszty zużycia paliwa (8 proc.) i koszty utrzymania (5 proc.).

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 7 pojazdów trójczłonowych i 3 pojazdów dwuczłonowych. Większe składy mają mieć co najmniej 150 miejsc siedzących i 200 stojących, mniejsze, odpowiednio, 100 i 150. W każdym pociągu ma być 6 miejsc na rowery i 2 na wózki inwalidzkie. Pociągi mają być wyposażone m.in. w system Wi-Fi, gniazdka z dostępem do energii elektrycznej oraz ekrany LCD i monitory LED. Układ napędowy i hamulcowy ma być dostosowany do pokonywania nachyleń do 35 promili, a stopnie (składane bądź wysuwane) mają rozwiązać problem różnej wysokości peronów. Składy mają być dostosowane do prędkości co najmniej 120 km/godz.

Zdążą do maja 2015 r.?

Krajowa Izba Odwoławcza będzie miała 15 dni na rozpatrzenie skargi Newagu. Zgodnie z ogłoszeniem o zamówieniu, pierwsze składy mają zostać, zgodnie z zapisami SIWZ, dostarczone już w grudniu br. Ostatecznie dostawy mają się zakończyć do 12 maja 2015 r. – tyle że należy pamiętać, iż jako datę rozpoczęcia realizacji wskazano w SIWZ 20 maja 2014 r.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pierwszy pociąg na torach PKM

Komunikacja

Pierwszy pociąg na torach PKM

Paweł Rydzyński / Jakub Madrjas 13 sierpnia 2014

PKM: Odwołanie Newagu oddalone. Pesa dostarczy pociągi

Prawo & Finanse

PKM: Odwołanie Newagu oddalone. Pesa dostarczy pociągi

Paweł Rydzyński 22 lipca 2014

Pesa nie składa broni w przetargu na tabor dla PKM

Prawo & Finanse

Pesa nie składa broni w przetargu na tabor dla PKM

Michał Lange 29 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5