Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Przebudowa Warszawy Zachodniej: Największy system monitorowania drgań w Polsce

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-04-30 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Budimex

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Przebudowa Warszawy Zachodniej: Największy system monitorowania drgań w Polsce
źródło: Google MapsWizualizacja obszaru prowadzonych prac oraz monitorowanych konstrukcji
Budimex w ramach prac związanych z przebudową stacji Warszawa Zachodnia zdecydował o wdrożeniu automatycznego systemu monitorowania bezpieczeństwa konstrukcji obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonych prac. Pomiary drgań wykonywane są przez 183 czujniki w trybie 24 godziny/7 dni w tygodniu podczas realizacji budowy, jednak system pracować będzie także po oddaniu inwestycji do eksploatacji.

– W pierwszym etapie monitoringiem objęto 15 obiektów budowlanych, przy czym w docelowej konfiguracji w czasie rzeczywistym kontrolowanych będzie łącznie aż 20 obiektów. Część z nich to prestiżowe, istniejące biurowce zlokalizowane przy Alejach Jerozolimskich. W grupie monitorowanych obiektów znajdują się nie tylko konstrukcje współczesne (m.in. nowoczesny budynek dworca), ale także te zabytkowe, np. nastawnia kolejowa (tzw. grzybek) wzniesiona w latach 60. zeszłego stulecia czy też historyczna parowozownia. W drugim etapie inwestycji czujniki zainstalowane zostaną na konstrukcjach nowo wzniesionych, np. w obrębie tunelu tramwajowego na poziomie -2 – mówi Michał Wrzosek z firmy Budimex.

System monitorowania drgań firmy SHM System w ramach przebudowy stacji Warszawa Zachodnia, to największy tego typu system w Polsce i prawdopodobnie także w Europie – zarówno pod względem powierzchni kontrolowanego obszaru, jak czasu trwania pomiarów. Skuteczność wdrożonego rozwiązania pomiarowego zweryfikowano już skutecznie w praktyce w ramach innych budów prowadzonych w centrum Krakowa i Łodzi.


Przykładowe modele numeryczne obiektów objętych monitoringiem dynamicznym, poddanych indywidualnej analizie (autorzy modeli: Sendkowski, Kasperek, Kasperek, SHM System)

Dzięki pomiarom prowadzonym w trybie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – możliwe jest wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania o wszystkich zidentyfikowanych zagrożeniach. Po zarejestrowaniu wartości przekraczających zdefiniowane wartości graniczne, system natychmiast informuje o tym fakcie osoby upoważnione (np. kierownictwo budowy) z wykorzystaniem wiadomości SMS. To współczesny sposób prowadzenia pomiarów, dostarczający realnych korzyści w zakresie poprawy bezpieczeństwa i generujący wymierne oszczędności finansowe. – Możliwość natychmiastowej reakcji np. wstrzymanie prac, zmiana technologii robót, wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, pozwala na optymalizację prac budowlanych przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, transparentnej, uczciwej strategii wykonawczej oraz dobrych relacji z właścicielami i zarządcami sąsiadujących obiektów – dodaje Michał Wrzosek.

– Doświadczenie uczy, że koszty zapobiegania awariom są zawsze nieporównywalnie mniejsze, niż koszty napraw po wystąpieniu ewentualnej awarii. Zainstalowany system monitorowania jest zatem wyrazem troski nie tylko o bezpieczeństwo istniejącej infrastruktury, ale ma także oczywiste uzasadnienie ekonomiczne – zwraca uwagę Michał Wrzosek.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa Zachodnia: O dwa perony mniej od 26 marca

Przestrzeń

Warszawa Zachodnia: O dwa perony mniej od 26 marca

Witold Urbanowicz 25 marca 2021

Budimelex wozi pasażerów na Warszawie Zachodniej

Komunikacja

Budimelex wozi pasażerów na Warszawie Zachodniej

Witold Urbanowicz 09 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5