Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Poznań: Nowa taryfa biletowa od lipca

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-01-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Poznań: Nowa taryfa biletowa od lipca
fot. Twój Motorniczy
Od 1 lipca, a nie jak wcześniej zapowiadano od maja, w Poznaniu zacznie obowiązywać nowa taryfa biletowa w ramach systemu PEKA. Zmianie ulegnie sposób naliczania opłat z czasowego na przystankowy. Zlikwidowane zostaną również bilety papierowe. Wczoraj (28 stycznia) radni przegłosowali wprowadzenie nowego systemu, jednocześnie wprowadzając do niego wiele zmian.

„Nieco ponad rok temu radni odrzucili obywatelski projekt uchwały zamrażający ceny biletów (m.in. miesięczny za 99 zł). Przez kolejny rok robiliśmy analizy sprzedaży biletów, przekonywaliśmy, że podejście należy zmienić i windowanie cen biletów nie jest odpowiednią drogą. Najpierw radni zamrozili podwyżkę, która miała wejść w życie w styczniu 2014 r. Dzisiaj uchwalono taryfę, która zacznie obowiązywać od 1 lipca razem z PEKĄ. Bilet miesięczny będzie kosztować 99 zł, roczny z upustem 20% będzie w cenie ok. 950 zł. (czyli 80zł/mies.). Cieszymy się, że przez ostatni rok udało się zmienić spojrzenie na rolę ceny biletów, że nasza praca nie poszła za marne, a także, że w taryfie uwzględniono część naszych postulatów” - komentują przedstawiciele Stowarzyszenia „Inwestycje dla Poznania”, którzy od wielu miesięcy lobbowali za wprowadzeniem zmian do systemu.

Biletowa rewolucja

Już od 1 lipca Poznaniacy, zamiast kasować tradycyjne bilety papierowe, będą oni przykładać kartę PEKA do czytników. Kasowniki będą czynne w okresie przejściowym, czyli do końca roku, ale tylko jako uzupełnienie dla pasażerów bez PEK-i. Będzie można w nich skasować bilet 10-minutowy, którego koszt wyniesie 3 zł.

W sprzedaży dostępny będzie również jednorazowy bilet z chipem za 4,60 zł. Początkowo zapowiadano, że będzie on na pół godziny. Ostatecznie czas przejazdu na tym bilecie wydłużono do 40 minut.

Wraz z pojawieniem się nowego systemu w życie wejdzie również taryfa przystankowa. – To będzie biletowa rewolucja – zapowiada Bogusław Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu i przekonuje, że w przypadku biletów okresowych pasażer zyska dużo większą możliwość dopasowania biletu do własnych potrzeb.

Taniej dla mieszkańców

W porównaniu z dotychczasową ofertą, od kilkunastu do 25 proc. taniej za bilety zapłacą ci, którzy wykupią bilety na dwa do sześciu miesięcy. Obniżka cen dotyczy tylko mieszkańców Poznania i okolic, którzy płacą na tym terenie podatki.

Bilety okresowe będą do zakodowania przez internet, ale również w zapowiadanych przez ZTM 200 punktach sprzedaży biletów. Posiadacze sieciówek i liniówek nie będą też musieli „odpikiwać” karty ani przy wsiadaniu, ani przy wysiadaniu. Już od 1 marca ZTM przestanie ładować bilety miesięczne na komkartę. Dlatego w najbliższym czasie ZTM planuje rozpocząć kampanię informacyjną, aby wszyscy mieszkańcy wiedzieli o zbliżających się zmianach. Oprócz biletów, dzięki karcie PEKA będzie można również zapłacić za postój w strefie parkowania i korzystać z Biblioteki Raczyńskich.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5