Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Poznań: Nowa taryfa biletowa. Będzie taniej?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
06-12-2013
Ostatnia modyfikacja:
27-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Poznań: Nowa taryfa biletowa. Będzie taniej?
fot. Twój Motorniczy
Już w maju 2014 roku w Poznaniu zacznie obowiązywać nowa taryfa biletowa w ramach systemu PEKA. Zmianie ulegnie sposób naliczania opłat z czasowego na przystankowy. Zlikwidowane zostaną również bilety papierowe.

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny przekonuje, że wprowadzone zmiany wpłyną na zwiększenie korzystania z transportu publicznego przez dostosowanie taryfy do potrzeb klientów, obniżenie kosztów podróży, poprawę sieci dystrybucji biletów i poprawę komfortu jazdy oraz lepsze zarządzanie transportem publicznym.

Rewolucja biletowa

– To będzie biletowa rewolucja, bowiem przejdziemy na taryfę przystankową. W przypadku biletów okresowych pasażer zyska dużo większą możliwość dopasowania biletu do własnych potrzeb - wskazuje Boguslaw Bajoński, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W taryfie PEKA pojawi się też nowy bilet specjalny „Bilet Metropolitalny” dla osób płacących podatki w mieście lub w gminach objętych porozumieniami międzygminnymi i ich dzieci, a także studentów studiujących w Poznaniu.

– Na pewno w nowej taryfie cieszy podejście do cen sieciówek. Zakłada się, że generalnie mają być tańsze. Jednak różnica w cenie dla „Biletu Metropolitalnego” oraz zwykłego jest niewielka - nie zachęci to raczej mieszkańców do płacenia podatków w Poznaniu czy też innej gminie należącej do związku transportowego. W tym aspekcie trzeba zarówno większego zróżnicowania ceny jak i przejrzystego przedstawienia jak złożyć wniosek o zmianę miejsca odprowadzania podatku. Taryfa przystankowa powinna natomiast być korzystna dla wszystkich - nie będziemy już płacić za stanie w korkach, natomiast tanio będzie można przejechać pojedyncze przystanki i przewidujemy wzrost podróży właśnie na krótkich odcinkach – komentuje decyzję poznańskiego ZTM-u Arkadiusz Borkowski, wiceprezes stowarzyszenia „Inwestycje dla Poznania”.

Taniej, ale drożej

W porównaniu do dotychczasowej taryfy, od kilkunastu do 25 proc. taniej za bilet zapłacą ci, którzy wykupią bilety na dwa do sześciu miesięcy. W pozostałych przypadkach ceny biletów nie będą się różnić od dotychczasowych. Osoba, która korzystać będzie z nowego biletu przystankowego, za przejazd zapłaci od 0,60 gr za pierwszy przystanek do 0,80 gr za dziesiąty i kolejne. Do tej pory pasażerowie sporadycznie korzystający z komunikacji płacili za przejazd biletami czasowymi. Najtańszy z nich, 15-minutowy, kosztował 2 zł 80 groszy. Urzędnicy szacują, że w przypadku biletu przystankowego pasażer korzystający z pojazdu na dystansie do siedmiu przystanków minimalnie zyska w stosunku do biletu 15-minutowego, jednak przejeżdżając kolejne przystanki, zapłaci więcej niż do tej pory.O tym, dlaczego nie zawsze warto podnosić ceny biletów...
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Redakcja 26 marca 2023

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Redakcja 26 marca 2023

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Kraków: Nie będzie podwyżki cen biletów. W zamian ostre cięcia?

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5