Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Ponad 17 mln zł dofinansowania dla rowerów metropolitarnych na Pomorzu Gdańskim

Dalej Wstecz
Autor:

inf. prasowa

Data publikacji:
2017-10-13 15:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ponad 17 mln zł dofinansowania dla rowerów metropolitarnych na Pomorzu Gdańskim
Na Pomorzu powstanie rower metropolitalnyfot. Nextbike
Dobre wieści dla rowerzystów: Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie w życie projektu roweru metropolitarnego. Na te pieniądze czekało 14 pomorskich gmin!

Całkowity koszt projektu to 20 256 775,29 zł, z czego aż 85 proc. (17 218 259,00 zł) zostanie pokryte ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Rower metropolitarny coraz bliżej

W 2016 roku do RPO Województwa Pomorskiego wpisano projekt rowerów metropolitarnych, a w lipcu 2017 r. Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot, odpowiedzialne za jego realizację, złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie. Projekt przeszedł pozytywną weryfikację pod względem formalnym i 13 października 2017 r. Zarząd województwa zatwierdził jego realizację. Dzięki temu pierwsi rowerzyści przejadą się rowerami miejskimi jesienią 2018 r.

– Kwotę ponad 17 mln zł uzupełnią budżety 14 gmin partnerskich ­– mówi Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWP. – Przeznaczymy ją na niezbędną infrastrukturę, czyli stacje dokowania, rowery, system informatyczny, na który składa się m.in. moduł geo-lokalizacji, wypożyczeń, rezerwacji, moduł serwisowy i integrujący system rowerowy z informacją pasażerską – dodaje Szymański.Projekt Systemu Roweru Metropolitarnego wykonany zostanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Rowery publiczne na Pomorzu to jeden z elementów szerszego programu, przy pomocy którego realizujemy politykę spójności. Chcemy maksymalnie efektywnie wydać pieniądze na wszystko, co związane jest z transportem zbiorowym, poprawą jego jakości i atrakcyjności – wyjaśnia Szymański. – To też działania dążące do ograniczenia emisji CO2, w które wpisuje się ekologiczna komunikacja. Chodzi o to, by przesiadać się na rowery i transport miejski w codziennych podróżach i rezygnować z przejazdów samochodami do pracy – dodaje.

System rowerów IV generacji

Do projektu roweru metropolitarnego na Pomorzu włączyło się 14 gmin (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Żukowo, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo). Uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (w tym 10 proc. rowerów elektrycznych) oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych. Ich lokalizacje uzgadnianie były w ramach konsultacji społecznych.

Pomorski projekt jest inwestycją wyjątkową. – Będzie to największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w Polsce. To szczególna na tle kraju współpraca kilkunastu gmin, które razem przystąpiły do jego realizacji. Cały system ma być dopasowany do współczesnych realiów – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu System Roweru Metropolitalnego.

Rowery metropolitarne na Pomorzu będą najnowocześniejszym systemem IV generacji, drugim w Polsce i dostępnym tylko w kilku krajach Europy. Jest on oparty o rowery z aktywnym GPS-em i wbudowanym terminalem, który pozwala na łatwiejsze i szybsze wypożyczanie. Pomorskie rowery dadzą także możliwość pozostawienia ich przy dowolnym stojaku, wyszukania najbliższego wolnego pojazdu z poziomu aplikacji oraz umożliwią wcześniejszą rezerwację.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Stacje Nextbike na stacjach Orlenu

Komunikacja

Stacje Nextbike na stacjach Orlenu

jd/inf. pras. 21 września 2017

Pabianice: Rower wojewódzki to rozwiązanie unikatowe

Komunikacja

Pabianice: Rower wojewódzki to rozwiązanie unikatowe

Kasper Fiszer 12 września 2017

Warszawa. Veturilo kończy 5 lat

Komunikacja

Warszawa. Veturilo kończy 5 lat

jd/inf. pras. 02 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5