Zaskoczeniem okazała się decyzja Grupy Mobilis, która świadczyła regularne połączenia na trasie z Olsztyna do Mrągowa. Z dnia na dzień zawieszono kursowanie autobusów, bo jak się okazało, właściciel dworca PKS w Olsztynie postanowił znacząco podnieść opłaty.
Z końcem września Mobilis zakończył regularne połączenia na trasie z Olsztyna do Mrągowa. Wydawać by się mogło, że połączenie powinno cieszyć się powodzeniem, bo mieszkańcy regionu od lat nie mają alternatywy w postaci pociągów, które zlikwidowano kilkanaście lat temu, więc pozostaje im wyłącznie transport kołowy. Zaskoczeniem okazała się więc decyzja o likwidacji połączeń Mobilis Group PKS Mrągowo. Ta, jak się okazuje, miała wyłącznie wymiar ekonomiczny.
– Realizowane na tej trasie kursy były nierentowne, z uwagi na niewielką liczbę podróżujących pasażerów. Ponadto konkurencja ze strony przewoźników busowych była bardzo ostra. W związku z tym, że obsługiwaliśmy linię autobusem pełnowymiarowym, nasze koszty operacyjne były relatywnie wyższe – tłumaczy Dariusz Załuska, prezes zarządu Mobilis.
Nie bez wpływu na decyzję miały zapewne ostatnie zmiany na olsztyńskim dworcu PKS w Olsztynie. Właścicielem autobusowej części olsztyńskiego dworca jest Retail Provider, który zakupił go – wraz z przewoźnikiem PKS Olsztyn – od Skarbu Państwa w 2011 roku za 12,5 mln zł. Firma jednak nie kryła się ze swoimi planami co do budynku, który zamierzała zburzyć i w jego miejsce postawić galerię handlową. Na początku 2017 roku udało się sprzedać deweloperowi część odpowiedzialna za przewozy autobusowe. Nowym nabywcą PKS Olsztyn okazała się firma Poznański Bus. W trakcie zmiany właściciela zmieniono nazwę olsztyńskiego przewoźnika na Olsztyn Bus. Prezesem spółki został Jarosław Nowiński, który wcześniej był prezesem zarządu PKS Bartoszyce i dyrektorem przewozów PKS Mrągowo. Firmie zawierzono również zarządzanie dworcem.
Wydaje się zatem, że ostatnie zmiany na olsztyńskim dworcu nie pozostają bez wpływu na zmianę polityki zarządcy obiektu. Jak mówi Mobilis o powodach rezygnacji z połączenia Olsztyn – Mrągowo, znaczenie miała także kwestia opłat za korzystanie z dworca w Olsztynie. – Wzrosły one o prawie 400% w stosunku do wcześniejszych kosztów z początku tego roku. Jest to sytuacja bezprecedensowa, która nie miała miejsca nigdy wcześniej w historii naszej współpracy z dworcem w Olsztynie – podkreśla Dariusz Załuska, prezes zarządu Mobilis.
Opłaty regulowane przez Mobilis Group PKS Mrągowo względem Dworca PKS w Olsztynie dotyczyły korzystania z dworca, w tym m.in.: wjazdu na teren dworca, obsługi kasowej (sprzedaży biletów), nadzorowania ruchu pojazdów oraz parkowania. To się jednak w pewnym momencie zmieniło. – Wcześniej na dworcu PKS nie obowiązywały opłaty za parkowanie, kiedy autobus czekał na odjazd przed kolejnym kursem – mówi Załuska. – Aby zoptymalizować koszty, staraliśmy się również zorganizować to połączenie w oparciu o alternatywne miejsca zatrzymywania się autobusów. Jednak nie otrzymaliśmy na to zgody, ze względu na duże natężenie ruchu w określonych godzinach na przystankach należących do miasta – dodaje.
Mobilis na razie nie widzi sensu dalszej walki, gdyż ta „wiązałaby się ze stratami ekonomicznymi powyżej rozsądnego poziomu”. Firma jednak nie znika z warmińsko-mazurskiego krajobrazu. Wciąż oferowane są połączenia do Mławy oraz Ostrołęki realizowane przez przedsiębiorstwa PKS wchodzące w skład Grupy Mobilis. Dodatkowo przewoźnik zapowiada, że nie składa jeszcze broni. – Będziemy tak jak dotychczas z uwagą obserwować rynek i jeśli tylko pojawi się perspektywa wzrostu rentowności linii lokalnych i regionalnych, na pewno zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby w jak największym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania pasażerów – przekonuje Załuska.
Obecnie z dworca PKS w Olsztynie w ciągu dnia realizowanych jest kilkanaście kursów, m.in. do Ełku, Ostrołęki, Mławy. Do Mrągowa oferowane jest wyłącznie jedno połączenie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.