Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Podkarpackie wciąż bez wojewódzkich autobusów. Pustka po PKS-ach

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
20-01-2023
Ostatnia modyfikacja:
24-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Podkarpackie wciąż bez wojewódzkich autobusów. Pustka po PKS-ach
fot. Kasper Fiszerfot. archiwalna
Duża część województwa podkarpackiego to tereny charakteryzujące się niską gęstością zaludnienia. Proces likwidacji autobusowych połączeń regionalnych był tam więc wyjątkowo bolesny, bo mieszkańcy mają często do pokonania duże odległości, a potencjalnych klientów dla przewoźników komercyjnych jest niewielu. Mimo to samorząd województwa nie wypełnia luki po nieistniejących już PKS-ach.

Dekadę temu jednym z najważniejszych tematów dotyczących zagospodarowania Bieszczadów była sprawa likwidacji połączeń autobusowych. Międzynarodowy koncern Arriva, który w wyniku licznych przekształceń własnościowych zarządzał dawnym PKS-em Sanok, zadecydował o rezygnacji z dalszej działalności na tym obszarze. W związku ze znaczeniem turystycznym gór sprawa – w przeciwieństwie do licznych innych zamknięć PKS-ów – trafiła do mediów ogólnopolskich, a o podjęcie działań w tej sprawie głośno apelowała nabierająca wówczas znaczenia partia Razem.

Lokalne samorządy zapewniały wtedy o planach przynajmniej częściowego zastąpienia zlikwidowanych kursów połączeniami innych operatorów. I rzeczywiście na niektórych trasach pojawiły się dotowane busy, a na głównych ciągach – autobusy PKS Jarosław. I ta spółka wkrótce potem wycofała się jednak z wielu linii i spore obszary południowego Podkarpacia pozostają praktycznie odcięte od sieci transportowej do dziś.

Problem ten jest odczuwalny zwłaszcza poza sezonem, a skala występowania wykluczenia komunikacyjnego wykracza daleko poza same Bieszczady. Sytuacji nie poprawia niska gęstość linii kolejowych, ale i niezbyt rozbudowana oferta połączeń na południe od Rzeszowa.

Pewną nadzieję na odwrócenie trendu dawało powołanie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w 2019 r. O ile jednak niektóre gminy i powiaty organizują dzięki wsparciu centralnemu przewozy na nowych trasach, w systemie wciąż nie ma kursów, które z pomocą budżetu centralnego sfinansowałoby województwo, dzięki czemu ich zasięg byłby ponadlokalny. – Nie realizujemy przewozów autobusowych uruchamianych dzięki dotacjom z FRPA – potwierdza Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Nasza rozmówczyni nie wskazuje też, by miało się to – przynajmniej w roku 2023 – zmienić. O ile więc dojazd w atrakcyjne turystycznie pasma górskie pozostaje trudny, wydostanie się z nich choćby do stolicy województwa bywa poza wakacjami praktycznie niemożliwe.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5