fot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
PKP SA podpisały z firmą AMT umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca w Kołobrzegu. Obiekt ma zostać w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znacznie zwiększy się powierzchnia obsługi pasażerów. Przewidziano m.in. utworzenie dużego pomieszczenia na przechowalnię bagażu, odtworzenie zwieńczenia wieży zegarowej. Być może też powstanie dodatkowa poczekalnia sezonowa.
Projekt przebudowy dworca Kołobrzeg przygotuje firma AMT z Bydgoszczy za 398,4 tys. zł. Umowę zawarto 26 marca. Dokumentacja wraz ze wszelkimi pozwoleniami ma być gotowa w ciągu 36 tygodni od zawarcia umowy.
Dworzec został oddany do użytku w 1910 r. i znajduje się w gminnej ewidencji zabytków. W 2010 r. hol dworca poddano gruntownego remontowi. – Celem przebudowy kołobrzeskiego dworca jest gruntowna modernizacja działającego dziś obiektu wraz z dostosowaniem powierzchni do realnego zapotrzebowania i najważniejszych funkcji. Budynek dworca w Kołobrzegu ostatni remont przeszedł w 2010 roku, jednak dopiero kompleksowa modernizacja pozwoli na dostosowanie obiektu do obsługi wszystkich grup podróżnych, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami, osób starszych czy podróżujących z dziećmi i dużymi bagażami – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.
Zakres prac przewiduje kompleksową przebudowę dworca kolejowego Kołobrzeg wraz z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia. Na parterze ma zostać utworzona poczekalnia oraz hol, do których przylegać będą toalety. Rozważona ma zostać także poczekalnia sezonowa do obsługi zwiększonego ruchu turystycznego. Ponadto przewidziano duże pomieszczenie na przechowalnię bagażu dostępne także z zewnątrz budynku. Na piętrze i poddaszu mają zostać wygospodarowane pomieszczenia mieszkalne. Po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków ma zostać przywrócona dawna forma kopuły nad wieżą zegarową.
Jeżeli chodzi o zagospodarowanie działki, mają zostać usunięte bariery architektoniczne. Powstać mają min. dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych i min. dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Ponadto przewidziano parking rowerowy. Dworzec wraz z otoczeniem mają zostać w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Zakończenie modernizacji dworca i udostępnienie budynku podróżnym planowane jest w 2022 r. Dokładny termin ponownego otwarcia dworca będzie uzależniony od przebiegu wcześniejszych etapów inwestycji – mówi Stilger.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.