Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pesa bez metra. „To nie jest ten moment”

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2018-03-04 10:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pesa bez metra. „To nie jest ten moment”
wiz. Pesa
Pesa, która chciała wejść w nowy segment pociągów metra, ostatecznie nie złożyła oferty w nierozstrzygniętym jeszcze przetargu Metra Warszawskiego na dostawy do 45 nowych składów. I to pomimo zmian w postępowaniu, które dopuszczały do udziału podmioty niemające doświadczenia bezpośrednio z pociągami metra. – Trzeba robić więcej produktów powtarzalnych. Projekt budowy pociągów metra zaangażowałby po raz kolejny wiele pieniędzy i zasobów i być może to po prostu nie jest ten moment, w którym można to zrobić – mówi Krzysztof Sędzikowski, prezes firmy Pesa Bydgoszcz.

Jakub Madrjas, „Rynek Kolejowy”: Pesa nie wystartowała w przetargu na nowe pociągi dla Metra Warszawskiego. Jak pan to ocenia?

Krzysztof Sędzikowski, prezes firmy Pesa Bydgoszcz:
Uważam, że to była dobra decyzja, w której już widać, że firma wyciągnęła wnioski z przeszłości. To byłby kolejny nowy produkt, co niekoniecznie byłoby korzystne na tym zakręcie, na którym znajduje się firma – tym bardziej, że Pesa już ma zamówienia do zrealizowania. Projekt budowy pociągów metra zaangażowałby po raz kolejny wiele pieniędzy i zasobów i być może to po prostu nie jest ten moment, w którym można to zrobić. Widziałem w swoim życiu zawodowym wiele firm, które szybko się rozwijały – najczęściej poprzez akwizycje. Taka firma musi się w pewnym momencie zatrzymać i uporządkować systemy zarządzania; jeśli one nie nadążają za rozwojem firmy, przestajemy móc nią sterować. Decyzja o rezygnacji ze startu w przetargu Metra Warszawskiego wpisuje się w to, o czym mówiłem – że trzeba robić więcej produktów powtarzalnych. Na metro trzeba poczekać, być może za jakiś czas warunki do realizacji takiego projektu będą lepsze.

Z drugiej strony można powiedzieć, że taka szansa może się nie powtórzyć. Metro Warszawskie otworzyło się przecież na takie firmy jak Pesa, które nie mają doświadczenia, a do tego program NCBiR, w którym bierze udział Pesa, pozwoliłby refinansować część nakładów na badania. Czy w takiej sytuacji start w przetargu nie kusi?

Życzymy powodzenia konkurencji. To nie jest ten moment. Musimy dowieźć te projekty, które już mamy.

Dotąd Pesa była właściwie nie brała udziału w konsorcjach na realizację zamówień. Czy pan jest otwarty na taką możliwość? Wydaje się, że wspomniany przetarg na metro mógł być taką okazją.

Każdy projekt trzeba rozpatrywać osobno. W tym konkretnym przypadku można to było rozważyć i być może miałoby to sens, ale jak wspomniałem, moment chyba nie był właściwy. Generalnie nie trzeba się zamykać na takie rozwiązanie, ale każdy taki przypadek musiałby być biznesowo uzasadniony.

Jak pisaliśmy, przetarg na pociągi metra pozostaje jeszcze nierozstrzygnięty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kto przejmie bydgoską Pesę? W grze PFR i czeska Škoda

Prawo & Finanse

Kto przejmie bydgoską Pesę? W grze PFR i czeska Škoda

Michał Szymajda 27 lutego 2018

Olsztyn. Tylko turecki Durmazlar chce dostarczyć 24 tramwaje

Prawo & Finanse

Olsztyn. Tylko turecki Durmazlar chce dostarczyć 24 tramwaje

Jakub Dybalski 21 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5