Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Oprawy LED-owe to przyszłość polskich ulic?

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-09-25 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Oprawy LED-owe to przyszłość polskich ulic?
al. Zjednoczenia w Zielonej Górzefot. LUG
Coraz częściej to właśnie LED-y zastępują tradycyjne oświetlenie. Czy to one będą podstawowym źródłem światła w miastach? Nad takim scenariuszem zastanawialiśmy wraz z Ryszardem Wtorkowskim, prezezem zarządu firmy LUG. W rozmowie poruszamy także temat korzyści ekonomicznych, jakie płyną dla posiadaczy takich systemów oraz co może wpłynąć na jeszcze większą popularność nowych opraw oświetleniowych.

Martyn Janduła, Transport-publiczny.pl: Z czego znana jest państwa firma? Czym się wyróżnia na rynku?

Ryszard Wtorkowski, Prezes Zarządu LUG Light Factory:
Jesteśmy czołowym europejskim producentem profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych z 27-letnim doświadczeniem. Specjalizujemy się w produkcji oświetlenia infrastrukturalnego oraz przemysłowych i dekoracyjnych opraw do oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego budynków użyteczności publicznej oraz obiektów przemysłowych i architektonicznych. Obok bogatego portfolio produktów, które liczy ponad 6 tys. różnych wersji opraw oświetleniowych, wyróżnia nas fakt, że jesteśmy polską firmą rodzinną z zacięciem międzynarodowym. Obie nasze fabryki zlokalizowane są w województwie lubuskim, jednakże spółki i przedstawicielstwa wchodzące w skład naszej grupy kapitałowej mają swoje siedziby na całym świecie: w Sao Paulo, Londynie, Berlinie, Paryżu, Dubaju, a wkrótce także w Argentynie.

W Polsce jest sporo firm produkujących źródła światła i oprawy oświetleniowe. Trudno jest funkcjonować na rynku polskim? Czują państwo konkurencję?


Wiele polskich firm, które określa się mianem producentów, jedynie sprowadza oprawy oświetleniowe lub komponenty – niestety, bardzo często niskiej jakości – z zagranicy i montuje z nich w Polsce swoje produkty. Firm takich jak nasza, czyli produkujących oprawy oświetleniowe i wykorzystujących wyłącznie najwyższej jakości komponenty europejskich firm, na polskim rynku działa stosunkowo niewiele. W efekcie konkurujemy głównie z dużymi zagranicznymi producentami o światowym zasięgu.

Na ulicach polskich miast można wciąż spotkać oprawy, pamiętające jeszcze lata 60. XX w. Czy duży skok technologiczny dokonał się na przestrzeni tych lat?

Technologia oświetleniowa rozwija się bardzo dynamicznie. Szczególnie w ciągu kilku ostatnich lat możemy zaobserwować na tym polu prawdziwą rewolucję związaną z technologią LED. Dotychczas nieosiągalne korzyści, które oferuje technologia LED, sprawiają, że popyt na te rozwiązania stale rośnie. Ponadto, z uwagi na rosnącą świadomość korzyści z tego płynących, coraz częściej podejmuje się decyzje o modernizacji systemów oświetleniowych, co wiąże się z wymianą opraw w technologii konwencjonalnej na te wykorzystujące technologię LED. Ten trend będzie z pewnością utrzymywał się jeszcze przez wiele lat. Z tego też powodu od 2013 r. nasza firma konsekwentnie realizuje strategię rozwoju w kierunku zwiększania możliwości produkcyjnych nowoczesnych, energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań oświetleniowych w tej właśnie technologii.

Czy możemy powiedzieć, że źródła i oprawy LED-owe to przyszłość i wyprą inne rozwiązania?

Zdecydowanie tak. Kluczowy wpływ będą na to miały dwa czynniki. Po pierwsze, regulacje prawne mające na celu ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i dekarbonizację europejskich gospodarek wymuszą stopniowe wycofywanie przestarzałych technologii z rynku. Po drugie, stale rośnie świadomość na temat zalet stosowania oświetlenia w technologii LED. Energooszczędność, długa żywotność, łatwość montażu i serwisowania przekładają się na realne oszczędności, z których coraz więcej osób chce skorzystać.

Jaka jest trwałość i żywotność opraw LED-owych? Na rynku można spotkać wiele opraw, bez możliwości wymiany źródła światła. Czy to dobre rozwiązanie?

Żywotność modułów LED stosowanych w nowoczesnych oprawach oświetleniowych może sięgać nawet 100 tys. godzin pracy. Należy jednak pamiętać, że takie rzeczywiste parametry rzetelnie mogą zaoferować wyłącznie wiodący producenci profesjonalnych opraw oświetleniowych, którzy przykładają dużą wagę do procesu projektowania i wysokiej jakości swoich produktów. Tylko prawidłowo zaprojektowana oprawa oświetleniowa gwarantuje wysokiej jakości oświetlenie i długą żywotność.

Stosując wysokiej jakości profesjonalne oprawy oświetleniowe, nie musimy martwić się o wymianę źródeł światła ze względu na ich długą żywotność. W takich oprawach moduły LED są dodatkowo zabezpieczone przed negatywnymi skutkami przepięć, więc awarie wiążące się z koniecznością wymiany źródła światła czy całej oprawy są bardzo rzadkie, a producenci starają się maksymalnie ułatwić ten proces. Przykładem jest oprawa oświetlenia ulicznego Urbano LED, gdzie część korpusu, w którym znajduje się moduł LED może w bezpieczny sposób wymienić jedna osoba, bez żadnych narzędzi, w czasie krótszym niż jedna minuta.

W jakim kierunku dąży się teraz w produkcji oświetlenia? Jakie elementy są rozwijane w tym sektorze?

Dominującym trendem jest maksymalizacja korzyści płynących z wykorzystania technologii LED. W tym celu przywiązujemy bardzo dużo uwagi designowi i jakości wykonania produktów oraz stale inwestujemy w nowoczesne narzędzia badawcze i rozwojowe. Już na etapie projektowania rozwiązań oświetleniowych należy brać pod uwagę szereg czynników, które będą wpływać na ich użyteczność i efektywność. Mam tu na myśli wypracowanie designu, który umożliwi przede wszystkim optymalne działanie wszystkich komponentów wykorzystanych do budowy oprawy. Niezwykle istotne jest np. odpowiednie ułożenie modułów LED-owych względem zasilacza czy dobór kształtu korpusu i materiału wykorzystanego do jego budowy. Niezwykle istotne jest też, aby oprawa zaprojektowana była w sposób gwarantujący jej łatwy i szybki montaż oraz wygodne serwisowanie. To znacznie ogranicza nakłady czasu, pracy, a co za tym idzie – również pieniędzy, poświęconych na instalację i utrzymanie systemu oświetleniowego.

Istotne jest też to, aby produkowane rozwiązania umożliwiały ich prawidłowy dobór do oświetlanej powierzchni. Jeśli dana inwestycja wymaga zastosowania produktów wybiegających poza nasze bieżące portfolio, jesteśmy w stanie je odpowiednio zmodyfikować lub zaprojektować i wyprodukować zupełnie nowe rozwiązania.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Finalna koncepcja tramwaju już niedługo. Wraca estakada?

Przestrzeń

Olsztyn: Finalna koncepcja tramwaju już niedługo. Wraca estakada?

Martyn Janduła 26 września 2016

Do miast wkracza nowoczesne i inteligentne oświetlenie

Mobilność

Do miast wkracza nowoczesne i inteligentne oświetlenie

Martyn Janduła 13 września 2016

I stanie się światło dla ludzi

Mobilność

I stanie się światło dla ludzi

Jakub Madrjas 28 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5