Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn. Na Starym Mieście zostanie namalowany parking

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-08-25 15:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn. Na Starym Mieście zostanie namalowany parking
Olsztyn, Stare Miastofot. Aga Viburno, lic. CC 3.0
Problem z samochodami parkującymi na Starym Mieście w Olsztynie znany jest od lat. Przez to zabytkowy rejon miasta nie prezentuje się tak efektownie jakby mógł. Teraz będzie przypominał parking również bez samochodów, bo konserwator zabytków bez problemu zgodził się na wymalowanie farbą stanowisk postojowych na staromiejskim bruku.

Do tej pory olsztyńscy drogowcy raczej oszczędnie wprowadzali zmiany w zabytkowej części miasta, bo obawiali się problemów z konserwatorem. Teraz jednak zostali do tego zmuszeni, bo kierowcy zaczęli kwestionować zasadność opłat w strefie płatnego parkowania, tam, gdzie nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych. Drogowcy nastawili się więc na długa walkę o wymalowanie takich w centrum Olsztyna i sami się zdziwili… że poszło im tak łatwo.

Sprawę opisał olsztyński dodatek „Gazety Wyborczej”. Drogowcy uzyskali już pozytywną decyzję w sprawie okolic Starego Ratusza i czekają na podobną w innych punktach starego miasta. – Wydaliśmy pozwolenie, bo linie będą wykonane farbą ścieralną i nie ingerują w układ urbanistyczny – tłumaczył gazecie rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Miejscy aktywiści wskazują, że miasto powinno raczej zmierzać w kierunku przekształcenia rynku w strefę pieszą. W większości polskich miast, ścisłe, zabytkowe centrum raczej jest chronione przed samochodami, a jego okolice to co najmniej ograniczony ruch aut. Tymczasem olsztyńska starówka to 160 miejsc postojowych spośród ok. 2,6 tys. miejsc w całej olsztyńskiej strefie płatnego parkowania.

Co więcej sytuacja zmienia się w zależności od pory roku. Latem miejsc parkingowych jest o 30 proc. mniej, ze względu na turystów i przeznaczone dla nich usługi. Teraz jednak nawet tam, gdzie w środku lata samochody nie będą mogły parkować, będą o nich przypominać wymalowane białą farbą prostokąty.

Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu podkreśla jednak, że poza kontrowersyjnymi, sezonowymi miejscami parkingowymi, wymalowanie miejsc postojowych jednak uporządkuje parkowanie w mieście. Przede wszystkim miejsc parkingowych będzie mniej, np. blisko 50 miejsc wokół Starego Ratusza zamieni się w 30. Miejsca nie zostaną wymalowane rzecz jasna w miejscach, gdzie nie ma prawa do parkowania, czyli np. przy skrzyżowaniach, więc miejskie służby będą miały jasną sytuację, gdy ktoś zaparkuje nielegalnie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Parkingi nieprzepisowe. ZIKiT przyznaje się do błędu

Przestrzeń

Kraków. Parkingi nieprzepisowe. ZIKiT przyznaje się do błędu

Jakub Dybalski 18 sierpnia 2016

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim

Przestrzeń

Łódź: Nowe oblicze placu pod Urzędem Marszałkowskim

Roman Czubiński 11 sierpnia 2016

Debata ZDG TOR o uwolnieniu stawek za parkowanie

Przestrzeń

Debata ZDG TOR o uwolnieniu stawek za parkowanie

Jędrzej Puzyński 04 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5