Partnerzy serwisu:
Mobilność

Olsztyn: Inteligentne oświetlenie przynosi duże oszczędności

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-08-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Olsztyn: Inteligentne oświetlenie przynosi duże oszczędności
fot. MJ
Stolica Warmii i Mazur w ostatnim czasie, przy okazji wielu inwestycji, rozpoczęła program wymiany zwykłych latarni ulicznych na inteligentne oświetlenie. W Olsztynie zamontowano ich już ok. 2000. A władze miasta myślą także nad kolejnymi miejscami, gdzie powstaną.

Od długiego czasu w dyskursie pojawiają się takie hasła jak ekologiczność, inteligentne oświetlenie, zeroemisyjność czy przyjazne dla środowiska. Mimo że w Europie Zachodniej przywiązuje się bardzo dużą wagę do takich parametrów, to również w Polsce powoli zmienia się myślenie pod tym względem. Jednym z miast, które wzięło sobie termin ekologii do serca, jest stolica krainy tysiąca jezior i lasów – Olsztyn. Nie tylko zainwestowano tutaj w nowoczesną sieć tramwajową – co jak podkreślają urzędnicy na każdym kroku, jest ona bardzo ekologiczna (a przy tym ekonomiczna) – ale także zadbano, żeby część ulic i deptaków zyskała inteligentne oświetlenie.

Wartość dodana inwestycji

Powodem do zainstalowania w Olsztynie latarń wyposażonych w inteligentny system sterowania i zarządzania było kilka dużych inwestycji, które działy się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Tą największą była z pewnością inwestycja tramwajowa, która w swej rozpiętości – aż 11 km długości – objęła wymianę wszystkich lamp po drodze. Kolejne latarnie stanęły dzięki budowie stref przedsiębiorczości i infrastruktury rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel czy w ramach budowy Parku Centralnego, rewitalizacji Parku Podzamcze oraz samej tylko modernizacji oświetlenia poszczególnych ulic. Ogółem zainstalowano w Olsztynie ok. 2000 latarń przy ulicach i deptakach.

Mechanizm działania Smart Streetlights jest bardzo prosty. Podstawowym zadaniem systemu jest przygaszanie lamp ledowych, gdy czujniki nie zarejestrują żadnego ruchu w ich pobliżu. W momencie, gdy jednak w okolicy pojawi się pojazd lub człowiek, system natychmiast podnosi intensywność świecenia lamp. Jak wyjaśniają urzędnicy, korzyści jakie daje system jest zdecydowanie więcej. – Dzięki temu mamy zdalny system nadzoru nad stanem wyposażenia instalacji oświetleniowej oraz możemy wprowadzać zmiany harmonogramu świecenia w zależności od potrzeb – wyjaśnia Patryk Pulikowski z Biura Prasowego w Urzędzie Miasta Olsztyna. – Dodatkowo korzyścią jest też tworzenie bezpiecznie oświetlonej przestrzeni publicznej na czas jej wykorzystywania, a nie przez całą noc mimo że nikt w tej przestrzeni w danej chwili nie przebywa – dodaje.

Przede wszystkim pieniądze

Mimo wszystko za instalacją inteligentnego oświetlenia przemawia jednak aspekt ekonomiczny. – Pomiary zużycia energii elektrycznej w sieciach oświetleniowych, w których zainstalowane jest oświetlenie wyposażone w system sterowania strumieniem świetlnym opraw w połączeniu z czujnikami ruchu potwierdzają oszczędności na poziomie 60-80 % dla terenów rekreacyjnych i 50-70 % dla ulic w zależności od intensywności użytkowania przestrzeni publicznej – mówi Pulikowski.

Podobne wartości gwarantują producenci systemów i lamp. Jeden z nich wskazuje na szybki czas zwrotu inwestycji rozciągający się od 2 do 4 lat i to już przy 45% oszczędnościach w poborach energii. Największym jednak wzorem dla Europy pozostaje Oslo, które jako pierwsze zdecydowało się na dużą i kompleksową modernizację sieci. Osiągnięto tam oszczędności sięgające 70% bez niedopuszczalnego przez normy wyłączania oświetlenia.

Będzie więcej

Olsztyn nie zamierza poprzestać na 2 tys. nowych lamp. Okazją do rozszerzenia Smart Streetlights będą kolejne inwestycje. – Takich jak budowa ulicy Towarowej z dojazdem do węzła obwodnicy Wójtowo, rozbudowa ulicy Pstrowskiego z dojazdem do węzła obwodnicy Szczęsne, przebudowa ulicy Pieniężnego, Partyzantów, budowa ulicy Kresowej, Żurawiej i inne – wylicza Pulikowski. – Ponadto dokonamy też inwentaryzacji technicznej z oceną stanu technicznego pozostałego oświetlenia w celu jego modernizacji w oparciu o nowoczesny system sterowania i zarządzania oświetleniem – zapowiada.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa. Połowa ledowych lamp SAVA już świeci

Przestrzeń

Warszawa. Połowa ledowych lamp SAVA już świeci

inf. pras. 12 listopada 2022

Warszawa chwali się doświetleniami przejść dla pieszych

Komunikacja

Autonomiczne samochody „uratują” setki tysięcy ludzi?

Mobilność

Do miast wkracza nowoczesne i inteligentne oświetlenie

Mobilność

Zobacz również:

Warszawa. Połowa ledowych lamp SAVA już świeci

Przestrzeń

Warszawa. Połowa ledowych lamp SAVA już świeci

inf. pras. 12 listopada 2022

Warszawa chwali się doświetleniami przejść dla pieszych

Komunikacja

Autonomiczne samochody „uratują” setki tysięcy ludzi?

Mobilność

Do miast wkracza nowoczesne i inteligentne oświetlenie

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5