Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nowe trasy rowerowe w Zakopanem

Dalej Wstecz
Autor:

Katarzyna Paluch

Data publikacji:
2016-11-04 12:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe trasy rowerowe w Zakopanem
Jerzy Opioła, lic. GFDLZakopane
Historyczno-kulturowe drogi dla rowerów z centrum miasta pod Regle, trasa Homolacka i rekreacyjne ścieżki na Równi Krupowej. W sumie Zakopane wzbogaci się o około 20 kilometrów nowych tras dla rowerzystów.

- Ścieżki będą realizowane w ciągu kilku lat w miarę pozyskiwania środków zewnętrznych – informuje Anna Karpiel-Semberecka, kierownik biura do spraw kontaktów z mediami w zakopiańskim Urzędzie Miasta - Dziś realizujemy ścieżkę rowerową do Kuźnic w ramach I etapu przebudowy drogi ul. Przewodników Tatrzańskich, w przyszłym roku rozpoczniemy realizacja II etapu przebudowy drogi ze ścieżka rowerową. W 2017 r. planowane jest rozpoczęcie rewitalizacji Równi Krupowej, w ramach której też będą realizowane ścieżki rowerowe – dodaje.

Trzeba kilku lat

Ścieżki rekreacyjne na Równi Krupowej to tylko część z zapowiedzianych nowych tras dla jednośladów. Jak informuje Andrzej Haładyna z Wydziału Rozwoju Lokalnego i Współpracy Europejskiej Urzędu Miasta Zakopane, w planach jest też m.in. wykorzystanie już istniejących dróg gruntowo-żwirowych na terenie dzielnic Olcza i Pardałówka do powstania historycznej trasy Homolackiej. Ta krajobrazowa trasa rowerowa będzie mieć około 8 kilometrów. Oprócz tego pod dwa kółka zakopiańczyków i turystów oddane zostanie 10 kilometrów trasy historyczno-kulturowej łączącej Drogę pod Reglami z centrum Zakopanego oraz Kuźnicami.

- Szacunkowe wartości planowanych ścieżek rowerowych to około 6,6 mln złotych za trasę z Drogi pod Reglami i Kuźnic do centrum Zakopanego, około 2,4 mln złotych za trasę Homolacką i około 2 mln złotych za ścieżki rekreacyjne – informuje Urząd Miasta Zakopane.

Ciasno dla dwóch kółek

Aktualnie w Zakopanem ścieżek rowerowych jest bardzo niewiele. Konkretnie trzy, o łącznej długości półtora kilometra, wzdłuż ul. Kościuszki (długość 0,34 km), ul. Piłsudskiego (0,95 km) i ul. Staszica (0,08 km).

Poza samym miastem jest nieco lepiej, bo rowerzyści mogą poruszać się w górach po specjalnie przygotowanych szlakach. To w sumie sześć tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Są trasy bardzo łatwe, jak Droga pod Reglami, łącząca Murowanicę w Dolinie Bystrej i Siwą Polanę w Dolinie Chochołowskiej, o długości 10 km i przewyższeniu od 890 do 1000 m.n.p.m. I trudniejsze jak droga z Kuźnic do Polany Kalatówki (wymagająca kondycyjnie i technicznie, choć krótka, bo około półtorakilometrowa) czy przez Dolinę Suchej Wody do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Największą popularnością wśród rowerzystów, do niedawna, cieszyła się siedmiokilometrowa trasa przez Dolinę Chochołowską. Od 20 kwietnia tego roku, z powodu remontu szlaku, Wspólnota Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie, do której przynależy droga, pobiera dodatkową opłatę 5 zł od roweru za wjazd do Doliny (do tej pory płatne były tylko wypożyczalnie rowerów, które dziś zniknęły).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zachodniopomorskie. Są już przetargi na turystyczne trasy rowerowe

Komunikacja

Zachodniopomorskie. Są już przetargi na turystyczne trasy rowerowe

Rafał Stawecki 24 października 2016

Londyn stoi w korku. Anglicy spierają się czy winne są rowery

Mobilność

Londyn stoi w korku. Anglicy spierają się czy winne są rowery

Jakub Dybalski 21 października 2016

Polska innowacja: Droga rowerowa, która sama świeci. Przez jak długo?

Przestrzeń

Polska innowacja: Droga rowerowa, która sama świeci. Przez jak długo?

Witold Urbanowicz 16 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5