Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Następne miasto z bezpłatną komunikacją wybrało przewoźnika

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-12-16 11:31
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Następne miasto z bezpłatną komunikacją wybrało przewoźnika
fot. Pudelek, lic. CC BY-SA 3.0Łaziska Górne
Firma Usługi Transportowe Lucjan Brożek zajmie się przez najbliższe cztery lata obsługą bezpłatnej komunikacji w górnośląskich Łaziskach Górnych. Gmina za tę usługę zapłaci prawie dwa razy mniej niż planowano.

Pomysł wprowadzenia bezpłatnej komunikacji w ok. 20–tysięcznych Łaziskach Górnych powstał w połowie roku. Ostatecznie w październiku zdecydowano się na powierzenie tego zadania prywatnej firmie. W przetargu złożono cztery oferty, ale najlepszą okazała się ta firmy UTŁB. Gmina planowała przeznaczyć na usługę 4 322 160 zł brutto. Zwycięski przewoźnik zrealizuje ją za 2 447 200 zł brutto.

Chodzi o przewóz pasażerów pięcioma krótkimi autobusami (szósty powinien pozostawać w rezerwie) na trzech trasach. Dwie z nich Ł i N już teraz funkcjonują w ramach umowy z MZK Tychy. Teraz nie będzie trzeba na nich kasować biletów. Do tego dojdzie linia M. Wszystkie trzy będą obsługiwane przez UTŁB. Mieszkańców Łazisk czeka jednak pewien zamęt, bo w gminie cały czas mają też kursować pełnowymiarowe autobusy MZK Tychy, w których będą obowiązywały bilety.

W Łaziskach wielkość usługi oceniono na ok. 230 tys. wozokilometrów rocznie. To oznacza, że gmina zapłaci za usługę mniej niż do tej pory. Rocznie średnio pędzie wydawać na bezpłatną komunikację ok. 610 tys. zł. Do tej pory średnio za wozokilometr z budżetu wydawano 4,4 zł, choć w przypadku wspomnianych linii N i Ł było to mniej (ok. 3 zł za wozokilometr), to i tak urzędnicy powinni wyjść na plus.

Bezpłatna komunikacja ruszy od stycznia. Łaziska Górne będą już kolejnym miastem na Górnym Śląsku zapewniającym mieszkańcom taką usługę. Od 2014 r. za darmo jeździ się po Żorach i po Ornontowicach, gdzie również linię obsługiwaną przez MZK Tychy zamieniono na bezpłatną.


Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ząbki. Wady i zalety bezpłatnych autobusów

Komunikacja

Ząbki. Wady i zalety bezpłatnych autobusów

Roman Czubiński 09 listopada 2015

Łaziska Górne szukają przewoźnika dla bezpłatnej komunikacji

Komunikacja

Łaziska Górne szukają przewoźnika dla bezpłatnej komunikacji

Jakub Dybalski 06 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5