Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Miasta dostaną 2,2 mld zł z NFOŚiGW na zakup elektrobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-12-29 15:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Miasta dostaną 2,2 mld zł z NFOŚiGW na zakup elektrobusów
fot. Michał Szymajda
Zakup około tysiąca innowacyjnych autobusów bezemisyjnych sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W latach 2019-2023 zapewni na ten cel 2,2 mld zł. Stosowną umowę podpisano w piątek w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Umowę podpisał Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecni byli m.in. przedstawiciele innych ministerstw zaangażowanych w projekt rozwoju elektromobilności w Polsce, a także samorządów.

– Przyjęcie przez Sejm ustawy o elektromobilności oraz podpisanie umowy pomiędzy NFOŚiGW i NBCR to bardzo dobre wiadomości na koniec roku. Po raz pierwszy od ponad 200 lat Polska nie musi gonić innych krajów, lecz sama wyznacza trendy, standardy i kierunki rozwoju. Realizując program bezemisyjnego transportu publicznego, pracując nad stworzeniem nowoczesnego, elektrycznego autobusu dla polskich miast, tworzymy produkt przyszłości. Na razie jeździ w Polsce 78 takich pojazdów, ale do roku 2020 chcemy tę liczbę zwiększyć do 1000 – podsumowała Jadwiga Emilewicz, wiceminister Rozwoju.

Najpierw autobus, potem klienci

Celem programu Bezemisyjny Transport Publiczny (BTP) – który jest realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – jest opracowanie innowacyjnego autobusu bezemisyjnego i zakup opracowanego prototypu lub prototypów przez miasta, które zawarły porozumienie z NCBiR (obecnie jest ich 27). Tzw. Miasta Partnerskie planują kupno blisko tysiąca innowacyjnych autobusów bezemisyjnych w latach 2019-2023 oraz zapewnienie infrastruktury do ich ładowania. Zastosowane w nich nowatorskie rozwiązania pozwolą zaoferować mieszkańcom zupełnie nową jakość podróży komunikacją miejską, a jednocześnie ograniczyć koszty eksploatacyjne i zanieczyszczanie powietrza.

Pieniądze na realizację etapu badawczego – w wysokości 100-200 mln zł – zapewni NCBR, natomiast do współfinansowania etapu wdrożeniowego – czyli 2,2 mld zł – zaangażowane zostaną środki pochodzące z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz z NFOŚiGW. Dofinansowanie fazy wdrożeniowej przedsięwzięć obejmuje wsparcie zakupu nowych, bezemisyjnych środków transportu oraz budowy lub modernizacji infrastruktury na potrzeby transportu bezemisyjnego, a także pomoc finansową na zarządzanie infrastrukturą.
Budżet przewidziany na realizację przedsięwzięć, jak wspomniano, wynosi do 2,2 mld zł. Z tego w bezzwrotnych formach dofinansowania zostanie rozdanych ok. 1 mld zł, a w zwrotnych – do 1,2 mld zł.

– Naszym zadaniem jest nie tylko opracowanie nowoczesnego produktu, jakim będzie elektryczny autobus miejski, ale stworzenie rynku dla tych pojazdów. Dlatego tak ważne jest zapewnienie przez NFOŚiGW komponentu finansowego, który pozwoli samorządom na zakup ekologicznych, bezemisyjnych autobusów elektrycznych – podkreślił Maciej Chorowski, dyrektor NCBiR.

Od Aglomeracji Górnośląskiej do Zakliczyna

Samorządy, z którymi współpracuje NCBiR w ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny NCBiR to: Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Jaworzno, Kraków, Krosno, Lublin, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zakliczyn i Żyrardów oraz gminy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, następcy Komunikacyjnego Komunalnego Związku GOP.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ostrów Wlkp. Cztery nowe Solarisy Urbino Electric

Prawo & Finanse

Ostrów Wlkp. Cztery nowe Solarisy Urbino Electric

jd/inf. pras. 28 grudnia 2017

Solaris z kolejną nagrodą dla Urbino 12 Electric

Komunikacja

Solaris z kolejną nagrodą dla Urbino 12 Electric

jd/inf. pras. 05 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5