Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Metro w Mekce coraz bliżej

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2014-07-14 15:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Railway Gazette/lp, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro w Mekce coraz bliżej
fot. yousefmadari, public domain Wikimedia commons
Władze Mekki poinformowały, że 10 spośród 16 międzynarodowych konsorcjów ubiegających się o kontrakt na budowę metra w mieście, zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu postępowania. Teraz konsorcja złożą swoje oferty na budowę kolei podziemnej.

Harmonogram prac przy budowie metra zakłada podpisanie dwóch umów w październiku tego roku na wykonanie prac budowlanych, a rozpoczęcie robót w połowie roku 2015. Testy miałyby ruszyć w roku 2017, a rozkładowe kursowanie pociągów - na początku roku 2020.

Niedawno zakończyło się składanie aplikacji do udziału w przetargu na trzeci kontrakt, obejmujący dostawę systemów kolejowych. Od niedawna natomiast można składać dokumenty potwierdzające wstępnie chęć udziału w postępowaniu na dostawę taboru do obsługi linii.

W Mekce co prawda od 2010 roku znajduje się jedna linia metra, ale jest ona tak oblegana, że niezbędna jest rozbudowa sieci, dlatego miasto w ciągu kilku lat znacznie powinno poprawić jakość transportu zarówno dla mieszkańców, jak i pielgrzymów. Jedna z planowanych linii w Mekce będzie miała 11 km długości. Zostanie na niej zbudowanych łącznie siedem stacji. Przeważająca część linii będzie miała przebieg podziemny. Linia połączy dzielnicę Mina ze stacją po południowej stronie Wielkiego Meczetu oraz stację kolei dużych prędkości Haramain.

Druga linia będzie miała tylko częściowo przebieg podziemny. W jej obszarze znajdzie się 15 stacji - na dystansie 33 km. Linia pobiegnie od ulicy Madinah na południe, aż do uniwersytetu Umm Al-Qura.

To jednak dopiero część planu rozbudowy sieci metra w Mekce. W dalszej perspektywie jest dobudowanie dwóch kolejnych linii metra. Cały system będzie miał 114 km długości. Na wszystkich liniach mają znaleźć się łącznie 62 stacje. Planowane do zbudowania dwie linie mają mieć łączną długość 44 km.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Prawo & Finanse

MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Justyna Urbaniak 28 sierpnia 2014

Łódź: W poniedziałek powrót tramwajów na ŁTR. Częściowy

Komunikacja

Łódź: W poniedziałek powrót tramwajów na ŁTR. Częściowy

Roman Czubiński 28 sierpnia 2014

10 firm chce zbudować metro w Mekce

Komunikacja

10 firm chce zbudować metro w Mekce

Łukasz Pastor 14 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5