Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Mazowieckie: Darmowa komunikacja w Sokołowie Podlaskim?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2013-10-22 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mazowieckie: Darmowa komunikacja w Sokołowie Podlaskim?
Szpital w Sokołowie Podlaskimfot. Nasilowski, Wikipedia
Od czerwca przyszłego roku mieszkańcy gminy Sokołów Podlaski będą mogli dojeżdżać do miasta bezpłatnie. – Długofalowo to się opłaci – twierdzi wójt gminy Marcin Pasik.

Pomysł jest dość rewolucyjny. Jedynym dużym miastem w Europie które zdecydowało się na darmowy transport miejski jest estoński Tallin, gdzie bez biletów jeździ się od stycznia. W Polsce za darmo od nowego roku będzie się jeździć komunikacją miejską w Żorach. Sokołów Podlaski byłby pierwszą gminą na Mazowszu, która zdecydowałaby się na taki krok.

– Jesteśmy gminą wiejską, takim „wianuszkiem” dookoła Sokołowa. Nasi mieszkańcy często pracują za niewielkie pieniądze. Jeśli muszą wydać na bilet miesięczny 100, czy więcej złotych, to czasem może się im to w ogóle nie opłacać. Ten pomysł wyraźnie odciąży ich finansowo. Efekt będzie taki, że dzięki temu chętniej będą szukać pracy, a gmina zyska na podatkach – tłumaczy Pasik. – To wyjdzie z korzyścią dla najmłodszych, dojeżdżających do szkół, starszych i tych najstarszych. Często mamy sytuację, że oni mają kłopot ze znalezieniem pięciu złotych na opłatę śmieciową co miesiąc, a przecież muszą się jakoś dostać np. do urzędu, czy szpitala – dodaje.

Gmina ma problemy transportowe. Dwa lata temu bankrutujący PKS Sokołów został przejęty przez tamtejsze starostwo. Przeszedł restrukturyzację. Teraz za 2,2 mln zł pochodzących z unijnej dotacji kupi pięć nowych autobusów. Nie wiadomo, czy pasażerowie pojadą za darmo akurat nimi, bo gmina na obsługę kilku linii, które mają objąć jak największą powierzchnię, rozpisze przetarg. W tym momencie transport w okolicach Sokołowa obsługuje wspomniany PKS i trzy firmy prywatne. – Wybierzemy najtańszą ofertę – zaznacza wójt.
Ile to będzie kosztować? Pasażerów tylko 10 zł, bo tyle ma kosztować specjalna karta uprawniająca do przejazdów. Wójt koszty funkcjonowania bezpłatnej komunikacji podmiejskiej ocenia na 200 tys. zł rocznie, ale jej wprowadzenie pozwoli mu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Co roku wydaje ok. 150 tys. zł na zapewnienie uczniom dojazdu do szkoły, które teraz ma być realizowane przez bezpłatną komunikację.

– Pomagać w szukaniu i uzyskiwaniu pracy można na wiele sposobów. Ten jest jednym z nich i myślę, że dobrym, który w dłuższej perspektywie się opłaci – twierdzi Pasik. Wśród kilku efektów jakie spodziewa się uzyskać jest też zachęcenie niektórych mieszkańców Sokołowa, do zamieszkania pod miastem. – Podatki są niższe, a jeśli do Sokołowa będą mogli dojechać w krótkim czasie i za darmo, to dlaczego nie? – mówi Pasik.

6,5–tysięczna gmina liczy 36 sołectw. Wójt przetarg zapowiada na kwiecień przyszłego roku, a start bezpłatnego podróżowania autobusami przewiduje na czerwiec.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Leszek Ruta: Komunikacja bezpłatna to początek kłopotów

Komunikacja

Leszek Ruta: Komunikacja bezpłatna to początek kłopotów

Jakub Dybalski 27 czerwca 2014

Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Komunikacja

Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Jakub Dybalski 14 czerwca 2014

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Komunikacja

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Jakub Dybalski 12 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5