Partnerzy serwisu:
Mobilność

Lublin zbuduje węzły przesiadkowe i zespoły przystankowe

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-02-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Lublin zbuduje węzły przesiadkowe i zespoły przystankowe
fot. jar (2018)Ul. Związkowa, rejon zespołu przystanków do modernizacji
Samorząd miasta będzie realizował kolejny projekt dotyczący transportu publicznego. W styczniu władze miasta uzyskały dofinansowanie m.in. na budowę węzłów przesiadkowych w rejonie granic miasta oraz modernizację zespołów przystanków. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2021 r.

Projekt na rzecz transportu publicznego

W ubiegłym miesiącu władze miasta podpisały umowę z samorządem wojewódzkim w sprawie dofinansowania projektu mającego na celu usprawnienie komunikacji publicznej na obszarze Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. W ramach projektu o wartości ok. 63,3 mln zł (dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014–2020 to ok. 36,1 mln zł) ma nastąpić poprawa integracji różnych form transportu – autobusowego, rowerowego, pieszego i samochodowego. W założeniu ma to przyczynić się do poprawy konkurencyjności komunikacji zbiorowej, co powinno przełożyć się na wzrost liczby podróży komunikacją miejską oraz pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza w mieście (redukcja emisji gazów). Wszystkie obiekty mają być przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami m.in. przez wybudowanie pasów z kostki strukturalnej lub odpowiednich płyt chodnikowych oraz zastosowanie obniżonych krawężników w rejonie przystanków i przejść dla pieszych.

Siedem węzłów przesiadkowych

W ramach przedsięwzięcia ma powstać 7 węzłów przesiadkowych – przy drogach wylotowych z miasta: al. Kraśnicka, ul. Abramowicka, ul. Józefa Franczaka "Lalka", ul. Osmolickiej i ul. Zbożowej oraz przy ul. Granitowej i ul. Żeglarskiej. W celu zachęcenia do korzystania ze środków komunikacji miejskiej powstaną tam parkingi Park&Ride (łącznie 134 miejsca postojowe), Kiss&Ride (21 miejsc) oraz Bike&Ride (50 stojaków wraz zadaszeniem). Wybudowanych zostanie również siedem pętli autobusowych oraz pięć stacji do ładowania pojazdów elektrycznych (al. Kraśnicka , ul. J. Franczaka „Lalka”, ul. Granitowa, ul. Zbożowa i ul. Żeglarska). Węzły będą wyposażone w oświetlenie i monitoring, wybudowane zostaną budynki do celów sanitarnych. Wybudowana zostanie ul. Wygodna, stanowiąca dojazd do pętli położonej na terenie Gminy Głusk.

Modernizacja zespołów przystanków

Przygotowanych ma zostać również 6 zespołów przystanków przesiadkowych. Inwestycja będzie realizowana w różnych częściach miasta, w tym w rejonie dworca PKP Lublin oraz przystanku kolejowego Lublin Zadębie. Efektem zadania będą m.in. nowe wiaty przystankowe wraz z infrastrukturą taką jak punkty dynamicznej informacji pasażerskiej, obiekty małej architektury i stojaki dla rowerów. Zespoły wyposażone zostaną w monitoring wizyjny i nowe oświetlenie. Pracami objęte będą ciągi komunikacyjne między przystankami – zakłada się budowę bądź przebudowę chodników, przejść dla pieszych, zatok autobusowych czy zjazdów.

Miasto realizuje inne projekty transportowe

Omawiany projekt jest jednym kilku dotyczących transportu publicznego, które są realizowane przez miasto Lublin. Na etapie realizacji są przebudowa ul. Grygowej oraz ronda Lubelskiego Lipca'80 wraz z ul. Fabryczną, których efektem będą m.in. nowe bus-pasy, trwa budowa sieci trakcyjnej do dzielnicy Czechów i nowej pętli na ul. Choiny. Miasto jest na etapie wyboru dostawców autobusów elektrycznych wraz z zabudową ładowarek do pojazdów oraz przebudowy al. Racławickich, gdzie także mają być wytyczone bus-pasy. Na etapie pozyskiwania dokumentacji projektowej jest kolejne przedsięwzięcie, w ramach którego powstanie regionalne centrum przesiadkowe w rejonie dworca PKP Lublin.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

Częstochowa chce mieć nowe węzły przesiadkowe

Przestrzeń

Częstochowa chce mieć nowe węzły przesiadkowe

Redakcja/inf. pras. 15 września 2023

Warszawa: Co dalej z węzłami i parkingami?

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Przestrzeń

Łódź: Północna gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 04 września 2023

Zobacz również:

Częstochowa chce mieć nowe węzły przesiadkowe

Przestrzeń

Częstochowa chce mieć nowe węzły przesiadkowe

Redakcja/inf. pras. 15 września 2023

Warszawa: Co dalej z węzłami i parkingami?

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5