Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Lublin przebuduje deptak w ciągu Krakowskiego Przedmieścia

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-10-18 17:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lublin przebuduje deptak w ciągu Krakowskiego Przedmieścia
Fot. UM Lublin
Lublin kontynuuje przeobrażanie przestrzeni miejskiej w centrum miasta. Istniejący deptak na Krakowskim Przedmieściu ma zostać przebudowy, a zakres prac obejmie także plac Łokietka. Roboty mają zakończyć się w maju przyszłego roku.

Przedmiotem przetargu jest przebudowa i renowacja deptaka w ciągu Krakowskiego Przedmieścia na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Lubartowskiej. Zakres prac obejmuje przebudowę istniejącego odcinka ciągu pieszego i układu drogowego na pl. Króla Władysława Łokietka, budowę oświetlenia, iluminacji, małej architektury, a także zieleń. Założono też likwidację buspasa na Królewskiej – w jego miejscu pojawi się chodnik.

Przebudowa deptaka będzie stanowić kontynuację projektu przebudowy placu Litewskiego, opracowaną w latach 2013-2014. Bezpośrednim bodźcem do modernizacji jest podkreślenie funkcjonalnej i architektonicznej kontynuacji ciągu promenady pieszej zaprojektowanej i wyznaczonej w przestrzeni placu Litewskiego na odcinku od Kapucyńskiej do Kołłątaja i uzyskanie spójnej koncepcji nowego, przedłużonego deptaka, obejmującego tzw. wąskie Krakowskie Przedmieście wraz z placami Łokietka i Litewskiego.

Utrzymany zostanie pierwotnie zaprojektowany układ plastyczny nawierzchni deptaka, który oparty jest zaznaczeniu nawierzchni zlikwidowanej jezdni kostką brukową, która znajduje się w jednej płaszczyźnie z chodnikami, wyłożonymi kamiennymi płytami. Zastosowane zostaną ciemnoszary granit strzeliński i szaro-beżowy granit strzegomski, natomiast na chodnikach – jasno-beżowe płyty granitu chińskiego.

Po północnej stronie przewidziano szpaler niewielkich, ozdobnych drzew. Ich korony będą podświetlone, a powierzchnię ziemi wokół drzew przykryją dobrze zachowane żeliwne kraty, które wykonano w 1996 r. Kilkanaście klonów-jaworów zostanie zastąpione platanami. Pojawią się nowe latarnie LED-owe na słupach drewnianych, które będą tworzyły wraz z drewnianymi ławkami i koszami element spójnego umeblowania miejskiego. Słupy oświetleniowe pojawią się po jednej stronie ulicy. Na placu Łokietka istniejące pastorały zostaną zmodernizowane poprzez wymianę źródła światła na LED-owe. Przy słupach pojawią się ławki.

W związku z chęcią stworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej zlikwidowany zostanie istniejący bus pas w ciągu Królewskiej – Lubartowskiej, dzięki czemu jezdnia zostanie zwężona do siedmiu metrów, a piesi zyskają szersze chodniki. Cały plac Łokietka będzie jednolicie zaprojektowany, co skłoni kierowców do wolniejszego przejazdu. Z uwagi na dużą liczbę instalacji podziemnych zdecydowano się na postawienie dziesięciu donic betonowych z siedziskami z drewna ezgotycznego. Mają zostać posadzone dekoracyjne wiśnie kuliste. Przed ratuszem zostanie zachowana przestrzeń na plenerową galerię.

Termin składania ofert mija 23 listopada. O wyborze decydują cena (60%) oraz gwarancja (40%). Zamówienie, finansowane ze środków unijnych, ma zostać wykonane do połowy maja 2018 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak miasta mogą chronić pieszych przed atakami terrorystycznymi

Przestrzeń

Jak miasta mogą chronić pieszych przed atakami terrorystycznymi

Rafał Stawecki 29 sierpnia 2017

Słupsk jak Bogota. Przestrzeń w centrum bez aut?

Przestrzeń

Słupsk jak Bogota. Przestrzeń w centrum bez aut?

Witold Urbanowicz 17 listopada 2016

Kaznowska: Chmielna absolutnie do przebudowy. Ale najpierw kamienice

Przestrzeń

Kaznowska: Chmielna absolutnie do przebudowy. Ale najpierw kamienice

Witold Urbanowicz 15 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5