Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Wkrótce początek prac przy nowej ulicy

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-01-11 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Wkrótce początek prac przy nowej ulicy
fot. Roman Czubiński
Do końca roku Łódź wzbogaci się o nową ulicę w ścisłym centrum. Droga o uspokojonym ruchu w pobliżu ul. Piotrkowskiej ma ożywić gospodarczo swoje otoczenie, a także zapewnić dojazd do parkingu wielopoziomowego. Koszt inwestycji wynosi 3 mln zł.

Nowa ulica będzie łączyła ul. Tuwima i Moniuszki. Jej początek znajdzie się naprzeciwko Placu Komuny Paryskiej. Droga będzie przechodziła przez wykonane już przebicie na parterze budynku przy ul. Tuwima 10. – Drugi wylot zaplanowano przy ul. Moniuszki 5 obok przyszłej Mediateki – informuje Natalia Olszewska z Wydziału Zarządzania Projektami. Władze miasta zamierzają poddać rewitalizacji znajdujące się tam pozostałości historycznego ogrodu, a także samą ul. Moniuszki, na której zaplanowano m. in. dosadzenie drzew. Jej przebudowa zakończy się w roku 2020.

Lada chwila początek prac

Inwestycja jest realizowana stopniowo od kilku lat. Projekt powstał jeszcze w roku 2015. Pierwszym etapem było wybudowanie w latach 2015-2016 początkowego odcinka od strony ul. Tuwima. Koszty pokrył budżet miasta (kolejne etapy będą już dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej). Następnie, w ubiegłym roku, przeprowadzono wyburzenia budynków kolidujących z przebiegiem przyszłej ulicy. – W 2018 r. rozpoczną się dalsze prace. Jeśli zima będzie lekka, wykonawcy wejdą na teren prac jeszcze w jej trakcie. W każdym razie roboty zostaną zakończone jeszcze w tym roku – zapowiada Olszewska. Wykonawca rozpocznie prace od wyrównania poziomów, których różnice są w tej chwili znaczne, oraz wykonania infrastruktury podziemnej. Wraz z nową jezdnią powstaną kanały technologiczne oraz przyłącza do działek przeznaczonych pod zabudowę, które wykona Łódzka Spółka Infrastrukturalna.

– Dzięki przebiciu kwartał zostanie zagospodarowany od środka. Przyszli lub obecni właściciele kamienic będą mogli zagospodarować swoje budynki i tereny zielone oraz dobudować nowe pierzeje w miejscach, do których do tej pory nie dało się dojechać – tłumaczy cel inwestycji przedstawicielka WZP. Taka inicjatywa ma pomóc w uczynieniu centrum miasta łatwiejszym w poruszaniu się i bardziej przyjaznym dla mieszkańców miejscem. Przebicie kwartału Tuwima – Sienkiewicza – Moniuszki – Piotrkowska jest częścią obszarowej rewitalizacji centrum Łodzi.

Możliwe dalsze wydłużenia

Nowa droga będzie ulicą o ruchu uspokojonym, przeznaczoną głównie dla mieszkańców – choć może pełnić także rolę dojazdu do planowanego parkingu wielopoziomowego. Jego budowa na tyłach komisariatu policji ma umożliwić usunięcie naziemnego parkingu z Placu Komuny Paryskiej. – Po drodze znajdą się szykany i zwężenia, które wymuszą na kierowcach zwolnienie. Jednym z nich będzie wspomniany już prześwit bramowy w budynku pofabrycznym przy Tuwima 10 – zapowiada rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich Piotr Wasiak. Sam przebieg ulicy będzie dość kręty – droga będzie kilkakrotnie zakręcała, by ominąć pozostawione budynki.

W kolejnych latach nowe przebicie kwartału doczeka się być może wydłużenia. Według przedstawicieli Urzędu Miasta istnieje możliwość dalszego poprowadzenia ulicy zarówno na północ (do ul. Narutowicza – wylot musiałby znajdować się w takim wypadku w okolicach ul. Wschodniej), jak i na południe przez Pasaż Schillera do Nawrot.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Prof. Wesołowski: Tramwajowe rondo na pl. Wolności powinno pozostać

Komunikacja

Prof. Wesołowski: Tramwajowe rondo na pl. Wolności powinno pozostać

Roman Czubiński 30 listopada 2017

Łódź: IDS-Bud przebuduje Wschodnią i Jaracza

Przestrzeń

Łódź: IDS-Bud przebuduje Wschodnią i Jaracza

Roman Czubiński 22 listopada 2017

Łódź: Jest umowa na rewitalizację Traugutta. Taniej, niż planowano

Przestrzeń

Łódź: Jest umowa na rewitalizację Traugutta. Taniej, niż planowano

Roman Czubiński 11 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5