Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Trzy ważne przetargi na budowę ulic

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-04-18 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Trzy ważne przetargi na budowę ulic
Przedłużenie al. Scheiblerówwiz. UMŁ
Formalnie rozpoczęły się trzy ważne przetargi na inwestycje w sieć drogową w centrum Łodzi i na jego obrzeżach. We wszystkich przypadkach oferty mają zostać otwarte pod koniec maja. Realizacja wszystkich zamierzeń za kilka lat zmieni wygląd wielu obszarów miasta oraz sposób poruszania się po nich.

Scheiblerów: krytyka nie powstrzymała przygotowań

Pierwsza z inwestycji to – opisywane przez nas już wielokrotnie – przedłużenie al. Scheiblerów (w dokumentach dla nowego odcinka pojawia się nazwa robocza – Nowotargowa) od ul. Tuwima do al. Piłsudskiego. W założeniu władz miasta nowa droga ma poprawić skomunikowanie dworca Łódź Fabryczna oraz rozbudowującego się Nowego Centrum Łodzi z jego obiektami biurowymi, hotelowymi i mieszkalnymi. Przeciwko jej budowie w zaplanowanym kształcie protestują natomiast mieszkańcy Starego Widzewa i wschodniego Śródmieścia oraz środowisko łódzkich organizacji pozarządowych. Nawet ci jego przedstawiciele, którzy dostrzegają konieczność połączenia Trasy W-Z z Nowym Centrum, twierdzą, że przyjęty projekt nie uwzględnia interesów pieszych i rowerzystów, których poruszanie się po okolicy zostanie znacznie utrudnione z powodu zbyt małej liczby przejść oraz wadliwego zaprojektowania drogi rowerowej.

Oprócz budową ulicy w nowym śladzie zadanie obejmuje także przebudowę istniejących ul. Tuwima (między al. Scheiblerów a Targową) i Targowej. W przypadku tej ostatniej odcinek między Tuwima a miejscem włączenia nowego odcinka (w okolicach skrzyżowania z Nawrot) będzie miał charakter ulicy o uspokojonym ruchu ze zwiększoną ilością zieleni oraz liczbą miejsc postojowych. Dalszy odcinek aż do al. Piłsudskiego będzie typową arterią dostosowaną do przenoszenia intensywnego ruchu samochodowego.

Wykonawca będzie musiał także przebudować wodociąg pod ul. Targową, Nawrot, al. Piłsudskiego i Placem Zwycięstwa. Oferty można składać do 30 maja. Kryteria udzielenia zamówienia to cena (60%) oraz okres gwarancji i rękojmi (40%). Inwestycja powinna zakończyć się do końca czerwca 2020 r.

Legionów i Cmentarna do odnowienia

Kolejny przetarg jest elementem przygotowań do rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Zadanie, którego wykonawcę chce wyłonić Zarząd Inwestycji Miejskich, będzie polegało na przebudowie układu drogowego ul. Legionów między Placem Wolności a ul. Żeligowskiego, Cmentarnej od Legionów do ul. Ogrodowej oraz Cmentarnej w śladzie planowanego przedłużenia ul. Karskiego. Prace będą realizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj” z wyjątkiem przebudowy Cmentarnej, dla której dokumentacja projektowa – opracowana w związku z przygotowaniami do budowy krótkiego odcinka ul. Karskiego – już istnieje. Podczas przebudowy skrzyżowania Cmentarnej z przyszłym nowym odcinkiem zostanie m. in. wymienione torowisko tramwajowe, którego stan należy dziś do najgorszych na terenie Łodzi.

Odcinki ulic przewidzianych do przebudowy przebiegają przez aż trzy kwartały, na które podzielono obszar rewitalizacji centrum – nr 4, 7 i 8. Wykonanie wszystkich prac musi nastąpić w ciągu 3 lat i 3 miesięcy od podpisania umowy. Z uwagi na specyfikę przedsięwzięcia (między innymi – społeczny aspekt rewitalizacji) kryteriów rozstrzygnięcia przetargu jest więcej, niż w przypadku al. Scheiblerów. Należą do nich: zatrudnienie osób bezrobotnych z obszaru rewitalizowanego, doświadczenie projektanta branży drogowej, doświadczenie kierownika budowy oraz okres gwarancji i rękojmi. Waga wszystkich wymienionych kryteriów wynosi 10%. W 60% wynik postępowania będzie zależał od ceny. Termin składania ofert wyznaczono na 29 maja.

Nowa ulica od Sienkiewicza do Wschodniej

Również trzecie postępowanie ma związek z rewitalizacją łódzkiego śródmieścia. Tym razem chodzi o budowę drogi łączącej ul. Sienkiewicza i Wschodnią. Nowa ulica będzie przebiegała na tyłach wieżowca regionalnego oddziału TVP przy ul. Narutowicza, wpisując się w ślad projektowanego od lat 50. ubiegłego wieku przedłużenia ul. Wschodniej.

Obowiązkiem zwycięzcy przetargu będzie wybudowanie drogi wraz z infrastrukturą techniczną i meblami miejskimi oraz zagospodarowanie sąsiadującej z nią przestrzeni publicznej. Przewidziano też budowę dróg uzupełniających. Jedna z nich połączy ulicę Traugutta z ulicą Tuwima. Od niej z kolei będzie odchodziła odnoga do Kilińskiego. Jest to część szerszego programu uzupełniania sieci drogowej w ścisłym centrum poprzez przebijanie kwartałów nowymi drogami. Oprócz ułatwienia komunikacji pieszej i rowerowej, a w ograniczonym zakresie – także samochodowej, mają one pozwolić na wykorzystanie niedostępnej dotąd przestrzeni wewnątrz zabudowy i jej aktywizację gospodarczą.

Kandydaci na wykonawców mogą składać oferty do 28 maja. Czas na wykonanie prac to 30 miesięcy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Koleje Mazowieckie na ratunek za likwidowane PKS-y?

Komunikacja

Koleje Mazowieckie na ratunek za likwidowane PKS-y?

Witold Urbanowicz 18 kwietnia 2018

Łódź: Jakie inwestycje komunikacyjne w przyszłym roku?

Przestrzeń

Łódź: Jakie inwestycje komunikacyjne w przyszłym roku?

Roman Czubiński 16 grudnia 2017

Łódź mówi tirom „Nie!” i prosi MIB o interwencję

Przestrzeń

Łódź mówi tirom „Nie!” i prosi MIB o interwencję

Leonard Dolecki 29 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5