Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź stawia na ronda

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-04-07 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź stawia na ronda
fot. Roman CzubińskiWytypowane do przebudowy Rondo Sybiraków
Na łódzkich drogach przybędzie skrzyżowań o ruchu okrężnym. Wytypowano już miejsca, w których ich budowa ma upłynnić jazdę i ułatwić włączanie się do ruchu. Kształt ronda otrzymają dwa skrzyżowania w Nowym Centrum Łodzi oraz istniejące już przecięcia dróg na obrzeżach miasta.

Trzy nowe, jedno przebudowane

Urząd Miasta ma w planach budowę kolejnych sześciu skrzyżowań o ruchu okrężnym. Trzy z nich powstaną jeszcze w tym roku: miejsca nowych inwestycji to przecięcie DK-71 i ul. Okólnej w Łagiewnikach oraz skrzyżowanie Juszczakiewicza z Konstantynowską na Brusie. Do końca roku zostanie też przebudowane Rondo Sybiraków na Widzewie, na przecięciu ul. Przybyszewskiego i Puszkina (z uwagi na całkowitą zmianę geometrii skrzyżowania, które stanie się rondem turbinowym, władze miasta traktują tę inwestycję jako budowę nowego ronda).

– ZDiT jest gotowy do ogłoszenia przetargu na przebudowę Ronda Sybiraków. Istnieje już projekt tej inwestycji. W przypadku rond w Łagiewnikach i na Brusie projekty są na ukończeniu. Zmiany są potrzebne, ponieważ w miejscach, o których mowa, kierowcy mieli problemy z włączaniem się do ruchu – informuje wicedyrektor Zarządu Dróg i Transportu Katarzyna Mikołajec.

Ronda są projektowane też w przypadku nowych inwestycji. Przy okazji przebudowy Rojnej i innych przedsięwzięć na Teofilowie powstało ich aż sześć. W niektórych przypadkach ingerencje w infrastrukturę nie są jednak konieczne, ponieważ do rozwiązania problemów wystarczy wymalowanie oznakowania poziomego.

W Nowym Centrum i na peryferiach

Plany na kolejne lata to ronda na przecięciu Nowowęglowej z Nowotargową i Lindleya w Nowym Centrum Łodzi, a także na ul. Kolumny przy Tomaszowskiej na peryferyjnym osiedlu Wiskitno. Dwa pierwsze powstaną od zera, podobnie jak większość sieci drogowej w NCŁ. Rondo w Wiskitnie będzie natomiast odpowiedzią na postulaty mieszkańców, którzy od dawna domagali się upłynnienia ruchu na zakorkowanym i niebezpiecznym skrzyżowaniu. W dalszej przyszłości do przebudowy jest typowane skrzyżowanie Bednarska – Unicka w dzielnicy Górna i Edwarda – Pomorska na Stokach. Ronda mogą pojawić się również podczas przebudowy ul. Strykowskiej (DK-14, dojazd do węzła autostrad A1 i A2 w Strykowie.

Inwestycje na skrzyżowaniach stały się możliwe dzięki poprawce do budżetu miasta, wskutek której pula pieniędzy dla Zarządu Dróg i Transportu powiększyła się o 10 mln zł. Inne zadania, na które zostaną przeznaczone te środki, to m. in. remont ul. Swojskiej i Zbąszyńskiej w przemysłowej części Żabieńca, a także opisywane już na naszych łamach przedłużenie al. Kościuszki.

Ronda lepsze od sygnalizacji

Na razie w Łodzi są 24 ronda, w tym 8 wybudowanych w ostatnich latach. – Staramy się projektować takie skrzyżowania tam, gdzie tylko możemy. Poprawiają one bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego – uzasadnia prezydent Hanna Zdanowska. Jak dodaje, w przypadku sygnalizacji świetlnej nigdy nie da się dobrać czasu poszczególnych faz tak, by ruch przebiegał w stu procentach płynnie.

– Nie mamy sygnałów o tym, by z któregoś ronda kierowcy byli niezadowoleni. Wszędzie, gdzie je zastosowaliśmy, płynność ruchu uległa poprawie – twierdzi wicedyrektor ZDiT, jako przykład podając skrzyżowanie Rojna – Traktorowa, którego przebudowa pomogła rozładować korki na drugiej z ulic.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Dziewięć ofert na dokumentację „Trasy W-Z II”

Komunikacja

Łódź: Dziewięć ofert na dokumentację „Trasy W-Z II”

Roman Czubiński 30 marca 2016

Łódź: Trasa W-Z zmienia się także dla rowerzystów

Przestrzeń

Łódź: Trasa W-Z zmienia się także dla rowerzystów

Roman Czubiński 27 lutego 2016

Zgierz przystępuje do systemu łódzkiej Migawki

Komunikacja

Zgierz przystępuje do systemu łódzkiej Migawki

Roman Czubiński 11 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5