Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Środki z UE na rewitalizację Księżego Młyna

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-08-22 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Środki z UE na rewitalizację Księżego Młyna
Ul. Księży Młyn - budynki przed i po remonciefot. Roman Czubiński
Łódź otrzymała wysokie dofinansowanie na rewitalizację zabytkowego osiedla fabrycznego Księży Młyn. Przedsięwzięcie obejmuje nie tylko remonty budynków, ale także infrastruktury pieszej i rowerowej oraz otoczonego zielenią parkingu. Efektem ma być poprawa jakości życia mieszkańców oraz atrakcyjności turystycznej. Duża część prac została wykonana jeszcze przed decyzją o przyznaniu funduszy.

– Księży Młyn bywa nazywany „dziewiątym kwartałem rewitalizacji” – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, nawiązując do trwającej w ścisłym centrum rewitalizacji obszarowej, której teren podzielono na 8 kwartałów. Jak zapewnia, samorząd dąży do tego, by to małe i do niedawna zaniedbane osiedle stało się dobrym miejscem do życia i do odwiedzania.

Prezydent podkreśla, że miejski wniosek został oceniony bardzo wysoko. Podczas oceny formalnej i merytorycznej otrzymał 93,18 punktów na 100 możliwych. – Czekamy na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim. Zaplanowane koszty projektu to 75 mln zł, z czego 48 mln zł pokryje dofinansowanie z funduszy europejskich – mówi Zdanowska, zastrzegając, że rzeczywiste koszty inwestycji pokażą jednak dopiero przetargi.

Robert Kolczyński z Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi podkreśla, że miasto nie czekało biernie na dofinansowanie. – Rozpoczęliśmy inwestycje ze środków własnych. Budynki przy Przędzalnianej 57 i 97 zostały już ukończone. Ogłosiliśmy kolejne przetargi. W tym roku planujemy rewitalizację łącznie 6 budynków mieszkalnych, dawnego konsumu [sklepu fabrycznego – przyp. RC] przy ul. Księży Młyn oraz wspólnoty mieszkaniowej przy Fabrycznej 21 – wylicza.

Jedną z niedawno rozpoczętych inwestycji na Księżym Młynie jest zielony parking dla mieszkańców oraz odwiedzających przy ul. Koci Szlak. – Parking będzie liczył 55 miejsc postojowych – precyzuje Kolczyński. Ma to być to miejsce zazielenione i przyjazne. Trwają też remonty kolejnych budynków mieszkalnych z XIX wieku – tzw. famuł, budowanych dla wykwalifikowanej kadry fabrycznej przez właściciela pobliskich zakładów Karola Scheiblera. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace w budynkach o numerach 8 i 10. Wraz z dokończeniem remontu budynku nr 2 pozwoli to zamknąć parzystą pierzeję ul. Księży Młyn.

W przyszłym roku budynków poddanych rewitalizacji będzie aż 9. Oprócz nieparzystej strony ul. Księży Młyn będą to budynki tworzące pierzeję ul. Przędzalnianej. – W 2020 r. zamykamy projekt, kończąc rewitalizację ostatnich czterech budynków wspólnotowych – informuje. Jednocześnie będą prowadzone mniejsze inwestycje, wśród nich – zagospodarowanie terenu dawnej bocznicy kolejowej na pasaż pieszo-rowerowy z częściowym odtworzeniem toru. Pojawią się nowe latarnie, będące rekonstrukcją tych, które oświetlały osiedle kilkadziesiąt lat temu. Przy Fabrycznej 21 zostanie ustawiona druga już zabytkowa pompa wodna.

– Odnowimy 230 mieszkań. Mieszka w nich przeszło 970 osób. To pierwszy projekt, w którym pozyskaliśmy środki unijne wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi, wspólnie będziemy też je rozliczać. Cieszymy się, że wspólnoty skorzystały z tej możliwości, by zadbać o swój majątek – mówi prezydent.

Jak podkreśla, zostaną też zastosowane elementy rewitalizacji społecznej. Jeden z remontowanych w tym roku lokali będzie siedzibą Klubu Księżego Młyna. – Działa tu także Klub Integracji Społecznej, w którym mieszkańcy mogą otrzymać pomoc prawną i merytoryczną. Wspomagamy też lokalne inicjatywy, takie jak choćby organizowanie pikników sąsiedzkich. To modelowy przykład rewitalizacji, po której mieszkańcy wracają do swoich mieszkań. Taką decyzję zadeklarowała większość z nich. Księży Młyn żyje i jest wspólnotą społeczną – zapewnia Zdanowska.

Stawki czynszu w odnowionych famułach, według prezydent, nie różnią się od tych obowiązujących w całym mieście w budynkach wyremontowanych. – Jest to kwota niewiele wyższa od stawki sprzed remontu, a oszczędność na ogrzewaniu wynikająca z centralnego ogrzewania, docieplenia budynku i wymiany stolarki okiennej pozwoli zrekompensować tę różnicę. Koszty są porównywalne – twierdzi.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Pasażem Abramowskiego przejdziemy się w listopadzie

Przestrzeń

Łódź: Pasażem Abramowskiego przejdziemy się w listopadzie

Roman Czubiński 07 sierpnia 2018

Łódź: Początek rewitalizacji Tuwima i Nawrot

Przestrzeń

Łódź: Początek rewitalizacji Tuwima i Nawrot

Roman Czubiński 24 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5