Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź rewitalizuje Abramowskiego. Zamiast komórek będzie poszerzony pasaż

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-04-11 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź rewitalizuje Abramowskiego. Zamiast komórek będzie poszerzony pasaż
Teren po zburzonych komórkach - miejsce przyszłego poszerzenia pasażu fot. Roman Czubiński
Łódź rewitalizuje Abramowskiego. Zamiast komórek będzie poszerzony pasaż
Łódź rewitalizuje Abramowskiego. Zamiast komórek będzie poszerzony pasaż
Łódź rewitalizuje Abramowskiego. Zamiast komórek będzie poszerzony pasaż
Łódź rewitalizuje Abramowskiego. Zamiast komórek będzie poszerzony pasaż
Odnawianie łódzkich terenów zielonych odbywa się nie tylko w strefie rewitalizacji obszarowej w ścisłym centrum miasta. Jednym z przykładów jest Pasaż Abramowskiego. Istniejąca już przestrzeń pasażu zostanie połączona z kolejnym obszarem, który stanie się terenem zielonym. Wyjątkowego charakteru nada pasażowi odtworzony ciąg nietypowych komórek oraz tężnia.

Na razie zakończono pierwszy etap prac. – Rozbiórkę stropów komórek i zasypanie przestrzeni między nimi udało się zakończyć bezproblemowo. Płynnie przechodzimy do drugiego etapu – informuje dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Ewelina Wróblewska. Po uformowaniu nasypu i podbudowy przyszłej alejki zostaną wybudowane dwie alejki z kostki betonowej wraz z oświetleniem.

Następnym etapem będzie urządzanie zieleni. – Nowe trawniki będą płynnie łączyły przestrzeń między kamienicami a nowym, zielonym pasażem. Zasadzimy kilkadziesiąt drzew i kilkaset krzewów – zapowiada Wróblewska. Całość prac będzie kosztowała ponad 3 mln zł, z czego pierwszy, rozpoczęty w ubiegłym roku etap – półtora miliona, a drugi – 1,6 mln. Środki pochodzą z budżetu miasta. Całość prac zakończy się do listopada.

Władze Łodzi przywiązują dużą wagę do odtworzenia sąsiadującego z parkiem ciągu zagłębionych w ziemię komórek, zwanych lokalnie „katakumbami”. Charakterystyczne, wybudowane w latach 50. ubiegłego wieku obiekty służyły mieszkańcom kamienic przy Abramowskiego. Przez lata wrosły w krajobraz okolicy, stając się tłem niejednego kręconego w Łodzi filmu, a także teledysku do piosenki Maanamu „Kreon”. Z powodu złego stanu technicznego ciąg komórek musiał jednak zostać zburzony i częściowo zasypany ziemią.

– Mając jednak świadomość ich wartości architektonicznej i historycznej dla mieszkańców, postanowiliśmy zachować pewien ślad w postaci prefabrykatów, przypominających stare komórki kształtem i zdobieniami. Od strony ul. Sienkiewicza w ok. 20 zrekonstruowanych komórkach powstanie pamiątka tego miejsca – Muzeum Komórki. Będzie ono dokładnym odwzorowaniem tego, jak komórki wyglądały w czasach świetności, wkrótce po wybudowaniu – kontynuuje Wróblewska. Będą to jednak atrapy: oryginalne komórki były pomieszczeniami bardzo małymi, służącymi tylko do przechowywania węgla. Również wejścia miały bardzo małą wysokość, więc trudno byłoby nadać im inną funkcję. Od strony Pasażu Abramowskiego pojawią się ażurowe balustrady, również nawiązujące wyglądem do starych obiektów.

W tym roku zostanie też zrealizowana inna, przegłosowana w ramach budżetu obywatelskiego inwestycja – budowa tężni w pierwotnej części pasażu. – Wypełniona tarniną ażurowa konstrukcja drewniana będzie wzorowana na tężniach z Ciechocinka. Podobną inwestycję przeprowadzono już w Parku Podolskim. Zazielenimy też pas drogowy wzdłuż ul. Abramowskiego – deklaruje dyrektor ZZM.

Dalsze zmiany zagospodarowania pasażu będą konsultowane z mieszkańcami – możliwa jest choćby budowa plenerowej siłowni czy placu zabaw, a także altanek grillowych. – Mieszkańcy chcieliby mieć teren zielony do spędzania wolnego czasu. My jesteśmy po to, by im tego dostarczać – przekonuje Wróblewska. Dotychczasowe zmiany w parku objęły, między innymi, wybudowanie przed dwoma laty pierwszego w Łodzi toru dla rolkarzy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5