Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Rewitalizacja – początek inwestycji drogowych

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-04-24 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Rewitalizacja – początek inwestycji drogowych
fot. Roman Czubiński
Na ul. Gdańskiej między Legionów i Ogrodową rozpoczęła się pierwsza inwestycja drogowa, wchodząca w skład obszarowej rewitalizacji centrum Łodzi. Przebudowa ulicy, połączona z wymianą instalacji podziemnych i prowadząca do uspokojenia uchu, powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Ul. Gdańska, położona tuż obok centrum handlowo-rozrywkowego Manufaktura i jednego z reprezentacyjnych hoteli, w pobliżu Placu Wolności, może stać się reprezentacyjnym fragmentem miasta.

– Przechodzimy z etapu rozmów, wizji i składania projektów do realizacji prac, na których efekty wszyscy czekamy. Rozpoczynamy dziś pierwszą z ponad 20 inwestycji drogowych, które mają zostać wykonane w ramach rewitalizacji centrum – cieszy się prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Inwestycja będzie wiązała się z utrudnieniami dla mieszkańców, jednak aby było lepiej, trzeba trochę pocierpieć. Praca, którą do tej pory włożyliśmy w rewitalizację Śródmieścia, przywracanie życia w centralnej części miasta, na naszych oczach przybiera konkretne kształty – dodaje.

240-metrowy odcinek Gdańskiej między Ogrodową a Legionów zmieni swój charakter. – Dzięki zasadzeniu 51 drzew będzie można nazywać ten fragment ulicą-ogrodem. Poziom chodników i jezdni zostanie wyrównany. Będzie to przestrzeń przeznaczona przede wszystkim dla pieszych, ale z możliwością przejazdu samochodów, tak jak na woonerfach – wyjaśnia Zdanowska. Dla wygody pieszych zostaną postawione ławki oraz inne meble miejskie. Początkowy odcinek Gdańskiej ma stać się przyjazną przestrzenią do życia dla mieszkańców.

Na skutek przebudowy powstanie wyniesione skrzyżowanie Gdańska – Ogrodowa. Pozwoli to uspokoić ruch na Ogrodowej, a jednocześnie zabezpieczyć możliwość swobodnego przemieszczania się pieszych. – W wakacje, kiedy ruch będzie mniejszy, zamkniemy całkowicie skrzyżowanie. Nalegaliśmy na zamknięcie całej ulicy, ponieważ w trosce o jakość robót nie chcemy przeprowadzać prac połówkami. Wprowadzona już tymczasowa organizacja ruchu będzie na bieżąco zmieniana tak, aby jak najmniej utrudniać życie mieszkańcom – deklaruje Łukasz Włodarczyk z wykonującej przebudowę firmy Włodan.

Bezpieczeństwu pieszych ma służyć także zwężenie jezdni do 5,5 m. Nawierzchnia zmieni się z bitumicznej w granitową. Ruch pozostanie dwukierunkowy. Miejsca parkingowe pozostaną, choć zmieni się ich układ. – Samochodów przybywa, na co niestety nie mamy wpływu. To dobrze, że łodzianie mają się coraz lepiej i stać ich na zakup kolejnych samochodów w rodzinie. Mam nadzieję, że w perspektywie jakiegoś czasu dojdziemy do wniosku, że wystarczy jeden samochód w rodzinie, a na co dzień warto poruszać się innymi środkami transportu – uważa Zdanowska. Przy pobliskiej ul. Mielczarskiego, również przeznaczonej do przebudowy, powstanie w przyszłości parking. Inne okoliczne ulice, których rewitalizację zaplanowano, to Legionów i Cmentarna.

Inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku. Prace będą kosztowały 3,67 mln zł. – Wyzwaniem będzie koordynacja z czterema innymi zadaniami, z których część nie ma jeszcze nawet wyłonionych wykonawców – przyznaje Włodarczyk. Po rozebraniu starej nawierzchni pod jezdnią swoją inwestycję będzie prowadziła Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Konieczne jest też zabezpieczenie jednej z kamienic poprzez izolację jej fundamentów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Trzy ważne przetargi na budowę ulic

Przestrzeń

Łódź: Trzy ważne przetargi na budowę ulic

Roman Czubiński 18 kwietnia 2018

Łódź: Ostatnie przygotowania do rewitalizacji ulic

Przestrzeń

Łódź: Ostatnie przygotowania do rewitalizacji ulic

Roman Czubiński 06 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5