Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Pierwszy kwartał z unijnym dofinansowaniem na rewitalizację

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-08-10 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Pierwszy kwartał z unijnym dofinansowaniem na rewitalizację
wiz. Urząd Miasta Łodzi / Deloitte
Umowa w sprawie dofinansowania rewitalizacji pierwszego kwartału w centrum Łodzi z funduszy unijnych została podpisana. Otwiera to drogę do podpisywania umów z wykonawcami i rozpoczynania prac projektowych, a następnie budowlanych. Kwota dofinansowania to 45 mln zł w przypadku wniosku dla kwartału nr 5 (wszystkie prace będą warte 123 mln zł), natomiast dla wszystkich 8 wniosków wynosi ona łącznie przeszło 460 mln zł.

– To zwieńczenie siedmioletniej pracy. Rozpoczynamy konkretne działania. Dzięki potężnemu zastrzykowi środków z Unii Europejskiej będziemy mogli zdziałać o wiele więcej – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Jak podkreśla, rewitalizacja obejmie już nie pojedyncze obiekty, ale całe obszary.

Prawie wszystkie wnioski już ocenione

Jak twierdzi członek zarządu województwa Joanna Skrzydlewska, rewitalizacja obszarowa Łodzi to priorytet nie tylko dla władz miasta, ale i dla samorządu wojewódzkiego. – Cieszymy się, że wnioski, które do nas jako instytucji zarządzającej wpłynęły, były na tak wysokim poziomie. Po podpisaniu umowy pierwsza transza pozyskanych przez miasto środków unijnych stanie się faktem – mówi Skrzydlewska.

Kolejne wnioski przeszły już ocenę formalną, a 7 spośród 8 – także merytoryczną. Dwa z nich zostały już zatwierdzone – umowy zostaną podpisane w najbliższych dniach. Wszystkie wnioski będą miały za sobą ten etap do końca miesiąca. – Projekty są bardzo kompleksowe. Każdy składa się z kilkunastu segregatorów. Zawarte w nich inwestycje dotyczą ulic, kamienic, ale także przestrzeni publicznych – dodaje przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego.

Czy zieleń przyciągnie nowych mieszkańców?

Obszar nr 5, którego dotyczy podpisana umowa, jest ograniczony ul. Piotrkowską, Nawrot, Kilińskiego i Tuwima. Oprócz kamienic, podwórek i przebić ulic – za przykład może posłużyć od dawna zapowiadana nowa ulica między Nawrot a Pasażem Schillera – Urząd Miasta planuje rewaloryzację parków i tworzenie nowych terenów zielonych. – Zieleń już staje się naszym znakiem rozpoznawczym. Chcemy, by na dobre zagościła ona w świadomości Polaków. Będzie to element przyciągający nowych mieszkańców do miasta – ma nadzieję prezydent.

Nie bez powodu pierwszym zadaniem będzie rewitalizacja parku Sienkiewicza, która rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zmienić ma się też jakość całej przestrzeni wokół. Pasażowi Schillera i Placowi Komuny Paryskiej zostaną nadane nowe funkcje. Dzięki montażowi monitoringu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców. Rewitalizacja ma być narzędziem przełamania niekorzystnego dla Łodzi salda migracji.

Łódź może zyskać jeszcze więcej

Procedura wyłaniania wykonawców rozpoczęła się już w styczniu. Wiele firm zostało już wybranych, jednak możliwość podpisania umów z wykonawcami otworzyło władzom Łodzi dopiero podpisanie pierwszej umowy o dofinansowanie. Prawie wszystkie zadania mają formułę „projektuj i buduj”, stąd potrzeba czasu na prace projektowe. Remonty kamienic mogą się jednak rozpoczynać bez względu na warunki pogodowe.

Według Zdanowskiej łącznie osiem obszarów, na które umowy zostaną podpisane do końca sierpnia, to wciąż za mało. – Mamy nadzieję na pozyskanie dodatkowych funduszy. Osiem projektów wciąż nie pokrywa całego obszaru ścisłego centrum. Będziemy sukcesywnie do tego dążyli i rozszerzali zakres zmian – zapowiada prezydent.

Sposobem na osiągnięcie tego celu może być wygrana w konkursie organizowanym przez samorząd województwa. – Oprócz zadań dedykowanych dla miasta mamy również konkurs dotyczący rewitalizacji, w którym część wniosków złożyły podmioty działające na terenie Łodzi. To ogromna szansa na wykorzystanie w Łodzi dodatkowych środków. Także w tym przypadku jesteśmy już po ocenie formalnej – mówi Skrzydlewska. 32 spośród 69 wniosków przeszło pomyślnie ten etap. Ich łączna kwota to 250 milionów złotych. – Mam nadzieję, że łódzkie wnioski otrzymają również pozytywną ocenę merytoryczną – dodaje przedstawicielka UMWŁ.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Przetargi na rewitalizację okolic Włókienniczej

Przestrzeń

Łódź: Przetargi na rewitalizację okolic Włókienniczej

Roman Czubiński 08 sierpnia 2017

Łódź: W przyszłym roku „wyprostowanie” Traugutta przy dworcu

Przestrzeń

Łódź: W przyszłym roku „wyprostowanie” Traugutta przy dworcu

Roman Czubiński 03 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5