Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Cztery oferty na projekt Placu Wolności

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-07-18 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Cztery oferty na projekt Placu Wolności
fot. Roman Czubiński
Po serii nieudanych prób wyboru wykonawcy przebudowy łódzkiego Placu Wolności pojawiła się nadzieja na to, że kolejne podejście okaże się skuteczne. Zarząd Inwestycji Miejskich wybierze w najbliższym czasie wykonawcę prac projektowych. Mają one potrwać ponad rok.

Zmiana oblicza Placu Wolności to jeden z ważniejszych elementów rewitalizacji obszarowej miasta. Z powodu roli w układzie przestrzennym miasta (tu właśnie zaczyna się główna oś urbanistyczna miasta – ulica Piotrkowska) dawny Rynek Nowego Miasta powinien być salonem miasta, jednak jego obecna aranżacja jest mało reprezentacyjna.

Po niepowodzeniu poprzednich prób wyboru wykonawcy (oferty w formule „projektuj i buduj” kilkakrotnie przewyższały kosztorys) władze Łodzi postanowiły rozdzielić zlecenia zaprojektowania oraz przebudowy. – W przetargu na projekt płyty Placu Wolności złożono cztery oferty. Cena najkorzystniejszej z nich jest bardzo dobra. Firma, o której mowa, na pewno ma potencjał, by podjąć się tego wyzwania – cieszy się dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik. ZIM nie ujawnia na razie nazwy oferenta.

Zlecenie prac projektowych na zewnątrz nie oznacza, że miasto pozbędzie się wpływu na układ Placu Wolności po przebudowie. – W stosunku do wcześniej prezentowanych wizualizacji chcemy zwiększyć ilość zieleni – deklaruje dyrektor ZIM. Nie zmieniły się natomiast inne elementy koncepcji: likwidacja ronda drogowego i tramwajowego, przeniesienie całości funkcji komunikacyjnych na północną stronę placu, urządzenie dwóch fontann i pozostawienie pomnika Tadeusza Kościuszki w centralnym punkcie.

Plac będzie jednorodnym obszarem pieszo-jezdnym. Pierwszeństwo na większości jego powierzchni, łączącej się z deptakową częścią ul. Piotrkowskiej, będą mieli piesi. Wjazdy samochodów będą dopuszczane tylko okazyjnie. Nawierzchnia z płyt granitowych i bazaltowych zostanie zaprojektowana w jednym poziomie, bez barier architektonicznych oprócz wyniesionych peronów wspólnych przystanków tramwajowo-autobusowych w północno-zachodniej i północno-wschodniej części. Wygląd płyt ma dodatkowo podkreślać wyjątkowy, ośmiokątny kształt placu. Nawierzchnia jezdni będzie zapewne wykonana z kostki kamiennej.

Dawny Rynek Nowego Miasta nie będzie – wbrew wcześniejszym planom – służył imprezom masowym. – Plac Wolności powinien stać się wizytówką Łodzi. Będzie to miejsce atrakcyjne i o wysokich walorach wizualnych. Spędzanie tu czasu będzie przyjemnością – zapowiada Edyta Westrych-Maćkowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich. Nowe zagospodarowanie ma przyciągnąć na plac nowych bywalców i poprawić jakość życia mieszkańców.

Na placu zostanie posadzonych co najmniej 50 dużych drzew i liczne ozdobne krzewy, trawy i byliny. Drzewa będą rozmieszczone na całym placu, ale przede wszystkim – w dwóch szpalerach po stronie południowej. Cała zieleń będzie wyposażona w system automatycznego nawadniania. – Niewątpliwą atrakcją będzie fontanna tryskaczowa z dyszami wbudowanymi w posadzkę po stronie południowej. Po zmroku każdy strumień wody będzie podświetlany różnobarwnym światłem – dodaje Westrych-Maćkowiak. Iluminowane będą też drzewa oraz pomnik Kościuszki. Do odpoczynku będzie służyło kilkadziesiąt ławek.

Inne prace, które będzie musiał zaprojektować wykonawca, to wymiana wszystkich instalacji podziemnych, przeniesienie historycznego zdroju wodnego w okolice dawnego ratusza i archiwum (wraz z nowym cokołem i niecką), odnowienie cokołu pod pomnikiem Kościuszki oraz zadaszenie wejścia do Muzeum Kanału „Dętka”. Na przygotowanie projektu zwycięzca będzie miał 16 miesięcy, potem w osobnym postępowaniu zostanie wybrany wykonawca prac budowlanych. Inwestycja może rozpocząć się w roku 2021 lub 2022.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Traugutta będzie przejezdna w lipcu

Przestrzeń

Łódź: Traugutta będzie przejezdna w lipcu

Roman Czubiński 10 czerwca 2019

Rewitalizacja Łodzi: W weekend zamknięcie Sienkiewicza

Przestrzeń

Rewitalizacja Łodzi: W weekend zamknięcie Sienkiewicza

Roman Czubiński 10 maja 2019

Rewitalizacja Łodzi: Większość ulic opóźniona

Przestrzeń

Rewitalizacja Łodzi: Większość ulic opóźniona

Roman Czubiński 24 kwietnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5