Partner serwisu
Komunikacja

ŁKA wydłuża dwie dowozowe linie autobusowe

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
14-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
12-03-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
ŁKA wydłuża dwie dowozowe linie autobusowe
fot. UM Łódź
W minioną niedzielę ponownie rozszerzona została sieć organizowanych przez samorząd województwa łódzkiego linii autobusowych. Dzięki wydłużeniu dwóch funkcjonujących wcześniej linii do systemu ŁKA włączone zostały Szczerców, Leźnica i mniejsze miejscowości w ich okolicy. Do końca czerwca korzystanie z komunikacji drogowej wojewódzkiego przewoźnika kolejowego jest bezpłatne.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy już o uruchomieniu piątej autobusowej linii dowozowej ŁKA. Od niedzieli 10 marca z przesiadką w Rogowie można dzięki temu połączeniu dotrzeć z Łodzi do Rawy Mazowieckiej. Znacząco uzupełnia to ofertę autobusowych przewoźników komercyjnych, którzy w okresie pandemii koronawirusa znacznie ograniczyli liczbę kursów realizowanych na trasie Nowe Miasto nad Pilicą – Rawa – Łódź i zrezygnowali z obsługi linii Łódź – Rawa – Grójec.

Równolegle należący do samorządu województwa łódzkiego przewoźnik wydłużył dwie istniejące już wcześniej linie dowozowe. Pierwsza z nich prowadziła dotychczas z Łasku do Zelowa, a druga – z Ozorkowa do Parzęczewa. – Biegną one teraz odpowiednio do Szczercowa i Leźnicy – mówi Joanna Osińska, rzecznik prasowy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Województwo uzupełnia luki powstałe w czasie pandemii

Uruchomienie autobusów ŁKA do Szczercowa jest już drugim w tym roku działaniem województwa mającym poprawić skomunikowanie tej 3-tysięcznej wsi z koleją. 1 stycznia istniejąca wcześniej linia autobusowa Szczerców – Widawa została bowiem wydłużona do ważnego węzła kolejowego w Zduńskiej Woli. Wspomniane połączenie nie jest przy tym częścią systemu ŁKA. Kursy finansuje tam marszałek województwa, korzystając z dotacji w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Mniejsza Leźnica (formalnie wsie Leźnica Wielka i Leźnica Wielka Osiedle, łącznie ok. 1,5 tys. mieszkańców) uzyskuje teraz możliwość dojazdu do Łodzi z przesiadką na pociąg na przystanku Ozorków-Nowe Miasto. W dużym stopniu kompensuje to zawieszone w okresie pandemii połączenia autobusowe przewoźnika Stojeccy. Ten całkowicie wycofał się z obsługi połączeń regularnych. Wcześniej jego oferta została częściowo zastąpiona przez PKS Łęczyca, który dzięki zleceniu samorządu regionalnego otworzył kursy z Łodzi do Łęczycy m.in. przez Sokolniki i Górę św. Małgorzaty.

Część autobusów bezpłatna, część – nie

– Do końca czerwca tego roku przejazdy na wszystkich liniach kolejowej komunikacji autobusowej ŁKA są bezpłatne – wskazał przewoźnik. Nie dotyczy to wspomnianych połączeń uruchamianych przez województwo przy wykorzystaniu dotacji z FRPA. Aktualnie siatka linii dowozowych jest bowiem rozwijana równolegle w ramach dwóch oddzielnych systemów organizacyjnych i taryfowych.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5