Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Legnica. Czy rower miejski się przyjmie?

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2016-11-23 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Legnica. Czy rower miejski się przyjmie?
Legnicki Rower Miejskifot. Marcin Przybylski, Nextbike
Pilotażowy system Legnickiego Roweru Miejskiego został uruchomiony 18 sierpnia i działał do 15 listopada 2016 roku, czyli przez 90 dni. W tym czasie zarejestrowały się 1144 osoby i dokonano 4363 wypożyczeń, choć system był niewielki. System czterech stacji bezobsługowych wypożyczalni oraz łącznie 21 rowerów (plus jeden zapasowy).

- Rower miejski stał się hitem tegorocznego lata i jesieni. Był atrakcją miasta, a legniczanie przyjęli go bardzo ciepło i życzliwie – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski podczas podsumowania tego projektu z udziałem mediów.

- Trzymiesięczny pilotaż Legnickiego Roweru Miejskiego dobiegł końca i jego przebieg możemy już finalnie ocenić jako bardzo pozytywny. Mieszkańcy szybko „nauczyli się” systemu i dzięki temu udało się osiągnąć naprawdę wysoki poziom aktywności użytkowników. W sumie miało miejsce ponad 1,1 tysiąca rejestracji i blisko 4,5 tysiąca wynajmów – to wynik, który pokazuje jak duży jest rowerowy potencjał Legnicy – mówił Tomasz Wojtkiewicz, prezes firmy Nextbike, operatora systemu.

– Jako największy operator samoobsługowych wypożyczalni w Polsce cieszymy się, że mieliśmy możliwość prezentacji rowerów miejskich w Legnicy i mamy nadzieję, że ponownie spotkamy się w przyszłym sezonie. Legniczanom przypominamy z kolei, że wszystkie nasze systemy są kompatybilne. To oznacza, że każdy posiadacz aktywnego konta LRM może korzystać z rowerów w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Łodzi i Lublinie czy pobliskim Wrocławiu i Opolu, bez dodatkowej rejestracji. Działa to również w drugą stronę. Około 20 procent wynajmów Legnickiego Roweru Miejskiego zostało przeprowadzonych przez osoby, posiadające konta w innych miastach, nawet tak odległych jak Białystok – dodał.

Pilotaż w liczbach

Rekordowe pod względem ilości rejestracji były pierwsze dwa tygodnie, natomiast największa ilość wypożyczeń miała miejsce 22 i 26 sierpnia (127) oraz 8 września (123). Średnio w ciągu doby każdy rower był wypożyczany około sześciu razy. Najpopularniejsze dni korzystania z systemu to czwartek i piątek, zaś najpopularniejszą stacją była ta przy ul. Piłsudskiego/Horyzontalnej na osiedlu Kopernika.

Rekordowym miesiącem korzystania z rowerów był wrzesień – 2.339 wypożyczeń. Z doświadczeń operatora wynika, że najbardziej rowerowe miesiące to maj i czerwiec, a potem lipiec i sierpień. Godziny największej popularności systemu LRM to przedział od 14.00 do 20.00, a szczyt przypadał na godziny 16-18. Rano największy ruch notowano między godz. 7 a 8. Najbardziej uczęszczanymi trasami były: pl. Wilsona – Piłsudskiego/Horyzontalna, Piłsudskiego/Horyzontalna – pl. Wilsona oraz pl. Słowiański – Piłsudskiego/Horyzontalna. Użytkownicy przeważnie korzystali z rowerów w ramach bezpłatnych pierwszych 15 minut każdego wypożyczenia (55 proc.). Jeżeli decydowali się na dłuższą, płatną podróż, to trwała ona zazwyczaj do 60 minut (29 proc.). Podróże dłuższe niż 2 godziny stanowiły niecałe 5 proc. całości. Średni czas przejazdów wahał się między niecałymi 25 minutami w poniedziałki, do ponad 44 minut w niedziele. Dłuższe wypożyczenia rowerów w weekendy wynikały z bardziej rekreacyjnego ich wykorzystania, w stosunku do pozostałych dni, kiedy rowery służyły do przemieszczania się np. do pracy, szkoły, do sklepu, na spotkanie i z powrotem. Oprócz użytkowników zarejestrowanych w legnickim systemie, z LRM korzystali również mieszkańcy innych miast Polski, w tym przede wszystkim wrocławianie, a ponadto rowerzyści z Poznania, Łodzi, Białegostoku i Warszawy.

Będzie przetarg na rower

Prezydent Tadeusz Krzakowski kolejny już raz zapowiedział, że w przyszłym roku system rowerowy, jako ekologiczne, atrakcyjne uzupełnienie transportu publicznego, zostanie rozszerzony o większą ilość rowerów oraz stacji – wypożyczalni i działać będzie dłużej. W tym celu ogłoszony zostanie przetarg. – Legnica, jako lider, zaprosi do udziału w projekcie okoliczne gminy, by można było wyjeżdżać za miasto, a nasi sąsiedzi również mogli być jego użytkownikami – podkreślił prezydent. Prezes Nextbike dodał, że po tak dobrych doświadczeniach jego firma na pewno przystąpi do przetargu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Wracają pasy przez Andersa nad stacją metra Ratusz

Przestrzeń

Warszawa: Wracają pasy przez Andersa nad stacją metra Ratusz

Witold Urbanowicz 22 listopada 2016

Przewozy Regionalne rozmawiają z PKS-ami o wspólnym bilecie

Przestrzeń

Przewozy Regionalne rozmawiają z PKS-ami o wspólnym bilecie

mp/Kurier PAP 22 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5