Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Legnica będzie mieć system zarządzania ruchem i transportem publicznym

Dalej Wstecz
Autor:

Edyta Wszół

Data publikacji:
2013-04-11 11:27
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Legnica będzie mieć system zarządzania ruchem i transportem publicznym
Michał leg, Wikipedia
Rozpoczyna się realizacja projektu budowy zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym w Legnicy. Wykonanie tej inwestycji pochłonie ponad 21 mln zł.

5 kwietnia tego roku rozstrzygnięte zostało postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy realizacji zadania pn.: "Budowa zintegrowanego systemu zarządzania ruchem i transportem publicznym w mieście Legnicy".

Inżynier kontraktu, działając w imieniu inwestora i gminy Legnica, będzie odpowiedzialny za kompleksową realizację zadania od przygotowania ogłoszenia o przetargu wraz ze specyfikacją, aż do jego końcowego odbioru, wdrożenia systemu i rozliczenia finansowego całego projektu.

Całość zadania polega na zaprojektowaniu i budowie systemu, na który składają się: Zintegrowane Centrum obsługujące wszystkie podsystemy, podsystem obszarowej optymalizacji i sterowania ruchem oraz transportem publicznym wraz z wykrywaniem zdarzeń drogowych oraz możliwością analizy pomiarów ruchu, wideomonitoring skrzyżowań objętych systemem, realizacja priorytetu dla transportu publicznego wraz z zarządzaniem oraz obsługa uprzywilejowania pojazdów specjalnych.

Kolejne elementy systemu to: redundantny system łączności pomiędzy skrzyżowaniami oraz Centrum, podsystem informacji dla kierowców na tablicach zmiennej treści, podsystem dynamicznej informacji przystankowej dla pasażerów transportu publicznego na wybranych przystankach i pojazdach, podsystem wizualizacji zmienności i utrudnień w ruchu za pośrednictwem portalu internetowego, podsystem informacji o pogodzie oraz zanieczyszczeniach powietrza oraz podsystem wykrywania pojazdów o przekroczonym nacisku na oś oraz monitorowania tablic rejestracyjnych pojazdów poruszających się w zasięgu działania systemu.

Wybór firmy projektowo-wykonawczej nastąpi jeszcze w tym roku, a prace budowlane potrwają do połowy roku 2015. Całkowity koszt inwestycji wynosi 21,281 mln zł. Dotacja pozyskana z Unii Europejskiej stanowi do 85 proc. wydatków kwalifikowanych, czyli 18,045 mln zł. Pozostałe wydatki zostaną pokryte z budżetu miasta.

System pozwoli na automatyczną analizę oraz regulację ruchu pojazdów w mieście. Detektory ruchu wraz z monitoringiem na 43 strategicznych skrzyżowaniach za pomocą sieci światłowodowych i radiowych informować będą centrum o wszelkich zdarzeniach drogowych. To centrum określać będzie natychmiastowe zastosowanie optymalnych rozwiązań. Bramy nad niektórymi skrzyżowaniami zaopatrzone zostaną w wizualne elektroniczne systemy informacji dla kierowców.

Będą również podsystemy realizujące priorytety dla transportu publicznego i pojazdów specjalnych. Na wybranych przystankach autobusowych pojawią się elektroniczne tablice informacyjne dla oczekujących pasażerów. To tylko niektóre z elementów i funkcji, jakie wypełniać będzie system zdecydowanie podnoszący bezpieczeństwo oraz płynność ruchu drogowego w naszym mieście.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Trasa W-Z w Łodzi: Umowa na system sterowania ruchem

Przestrzeń

Trasa W-Z w Łodzi: Umowa na system sterowania ruchem

Roman Czubiński 13 sierpnia 2014

Koszalin: Jest wstępny projekt ITS

Komunikacja

Koszalin: Jest wstępny projekt ITS

Edyta Wsół 25 kwietnia 2014

Grudziądz: Komunikacja miejska z ITS-em. Przedłużą tramwaje?

Komunikacja

Grudziądz: Komunikacja miejska z ITS-em. Przedłużą tramwaje?

Michał Lange 19 kwietnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5