Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Kraków. Zmiana decyzji. Za wyższą opłatę parkingową nie będzie kary

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-02-07 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków. Zmiana decyzji. Za wyższą opłatę parkingową nie będzie kary
fot. Mach240390/lic. GNU, CC 3.0
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig poinformował o uznaniu argumentów mieszkańców i zmianie interpretacji uchwały parkingowej. Chodzi o osoby, które zapłaciły za parkowanie w droższej strefie, ale auto zostawiły na miejscu w tańszej. Do tej pory musiały zapłacić w takiej sytuacji karę.

Od grudnia zeszłego roku w Krakowie obowiązują nowe ceny za parkowanie i podział śródmiejskiej strefy na trzy podstrefy różniące się ceną za godzinę parkowania (6 zł, 5 zł i 4 zł za każdą godzinę).

Wprowadzone przepisy miały wymusić większą rotację tam, gdzie brakuje miejsc parkingowych, oraz zachęcić kierowców, aby parkowali dalej od centrum i korzystali z komunikacji miejskiej. Praktyka pokazała jednak, że kierowcy korzystający z aplikacji przy płaceniu za postój mylą strefy i płacą więcej, niż powinni. Uznaliśmy, że sprawiedliwym rozwiązaniem w takim wypadku jest odstąpienie od pobierania opłaty dodatkowej – wyjaśniał w czwartek wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Problem został nagłośniony w styczniu, gdy media zainteresowały się kierowcami, którzy dostawali kary (150 zł) za to, że za parkowanie zapłacili… więcej niż powinni. To może się łatwo przydarzyć choćby płacącym przez aplikację. Urzędnicy początkowo bronili sytuacji w której opłata jest przypisana do strefy, ale potem, pod naciskiem mieszkańców i radnych, którzy proponowali by znowelizować uchwałę, zaczęto szukać rozwiązania.

Okazuje się, ze zmiany w przepisach nie są potrzebne. Jak tłumaczył Kulig opłata wyższa niż przewidziana taryfikatorem nie będzie oznaczała kary. Rzecz jasna w drugą stronę to nie działa. Jeśli ktoś zapłaci 4 zł za godzinę parkowania w strefie C, a auto pozostawi w strefie A (gdzie powinien zapłacić 6 zł) to czeka go mandat.

Jednocześnie w Krakowie wszystkie dotychczasowe odwołania w tej sprawie, które były odrzucane, automatycznie zostaną rozpatrzone pozytywnie. Urzędnicy zachęcają też kierowców, którzy zostali w opisywanej sytuacji ukarani i nie interweniowali, by zwracali się pisemnie do biura strefy płatnego parkowania, w celu zwrotu zapłaconej kary lub anulowania zawiadomienia o opłacie dodatkowej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5