Koncepcja zakłada powstanie linii tramwajowej od ulicy Starowokzalnej, przez plac dworcowy, do stacji metra Pałac Sportu. Środki na realizację inwestycji będą pochodzić z pożyczki Banku Światowego. Ukraina otrzyma 39 mln dolarów.
– Jeden z kluczowych projektów dla rozwoju elektrycznego transportu pasażerskiego w stolicy wreszcie zyskał szansę na realizację. Przedłużenie linii szybkiego tramwaju do centrum miasta rozładuje czerwoną linię metra, w tym stację metra Wokzalna, która obecnie pełni rolę głównego węzła przesiadkowego – powiedział Ołeksandr Kubakow, minister infrastruktury Ukrainy.
Uruchomienie nowej linii tramwajowej pozwoli na zoptymalizowanie tras komunikacyjnych Kijowa. W szczególności zostanie rozładowany odcinek najstarszej linii metra Swiatoszynśko-Browarśkiej, zwłaszcza stacje metra Wokzalna, Politechnicznyj Instytut i węzły przesiadkowe Zołoti Worota – Teatralna oraz Chreszczatyk – Majdan Nezałeżnosti. Linia tramwajowa będzie mogła być też alternatywą dla marszrutek. Mieszkańcy Borszczahiwki i Widradnego uzyskają połączenie z centralną częścią miasta.
– Kijów od lat dąży do rozbudowy tramwaju. Dla mnie ten projekt jest szczególnie ważny, ponieważ byłem jednym z tych, którzy uruchomili go na szczeblu administracji państwowej w 2015 roku – zaznaczył minister infrastruktury. – Prawdziwy wynik naszego wysiłku uzyskaliśmy dopiero teraz. Biorąc pod uwagę sprawną i systematyczną pracę władz lokalnych, prace nad budową nowej linii mogą rozpocząć się w przyszłym roku – zapowiedział Kubakow.
Aktualnie opracowywane jest studium wykonalności dla rozbudowy linii tramwajowej. Wykonawca musi przygotować
co najmniej cztery warianty przebiegu linii tramwajowej i określić ten optymalny. Władze Kijowa wspominają także, że do obsługi linii planują zakupić dwukierunkowe tramwaje o długości 50 metrów. Pojazdy zostaną wyposażone w specjalny sprzęt dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, urządzenia GPS, monitoring wizyjny i system umożliwiający na bezgotówkowe opłaty za przejazd.
– Wzywamy ukraińskie miasta do aktywniejszej pracy na rzecz realizacji proekologicznych projektów, które są ważne dla naszych obywateli. Z naszej strony gwarantujemy wsparcie i dostęp do wszystkich możliwych narzędzi do realizacji inwestycji – zaapelował Ołeksandr Kubakow.
Bank Światowy jest jednym z największych pożyczkodawców na świecie. Ustępuje jedynie Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu w ramach ONZ. Ukraina przystąpiła do Banku Światowego w 1992 r. Od tego czasu instytucja zainwestowała w kraju ponad 13 mld dolarów udzielając pożyczek na realizację łącznie 80 projektów i programów. Obecny portfel projektów inwestycyjnych Banku Światowego na Ukrainie wynosi około 3,4 mld dolarów – z czego realizowanych jest 11 projektów inwestycyjnych i jeden program. Z zapowiedzi premiera Ukrainy, Denisa Szmygala, wynika w najbliższych latach Ukraina ma ambicje pozyskać od 1 do 2 mld dolarów.