Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kalisz ma już plan transportowy

Dalej Wstecz
Autor:

Edyta Wsół

Data publikacji:
2013-05-17 09:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kalisz ma już plan transportowy
Wydra666, lic. CC BY-SA 3.0 Wikipedia
Powstał już plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego Kalisza. Wielkopolskie miasto jako jedno z pierwszych w kraju posiada taki dokument.

Plan transportowy jest ustawowym instrumentem służącym do zaplanowania publicznego transportu zbiorowego. Planowanie to musi się odbywać zgodnie z postulatami zrównoważonego rozwoju z zachowaniem oczekiwań społecznych zgłoszonych podczas badań marketingowych i jednoczesnym promowaniem rozwiązań ekologicznych oraz podniesieniem efektywności usług, aby transport zbiorowy stał się alternatywą dla indywidualnego.

- Podstawą do planowania rozwoju jest gruntowna analiza takich zagadnień jak: podział miasta na obszary komunikacyjne, sieć komunikacyjna i rozkłady jazdy, sytuacja demograficzna miasta i jej trendy, lokalizacja generatorów ruchu, podaż i popyt na usługi przewozowe, stosowane taryfy przewozowe, wskaźniki motoryzacji oraz historyczne dane ujmujące potoki pasażerskie w Kaliszu na poszczególnych liniach i kursach - tłumaczył wiceprezydent Dariusz Grodziński, przedstawiając plan.

Projekt planu transportowego jest dokumentem zawierającym odważne pomysły i nowatorskie rozwiązania, do których mieszkańcy ustosunkują się podczas konsultacji społecznych. Celem jest zachęcanie kaliszan do korzystania z transportu zbiorowego jako atrakcyjniejszego niż indywidualny. Aby to osiągnąć można zastosować różne rozwiązania.

Niezależni eksperci oprócz podnoszenia standardu transportu publicznego, a także uczynienia go bardziej dostępnym i punktualnym proponują m.in. wprowadzenie priorytetów dla transportu zbiorowego w programach sygnalizacyjnych, tworzenie stref ruchu pieszego (deptaków) w centrum, zwiększenie przestrzeni dla transportu zbiorowego, rowerowego oraz pieszych kosztem transportu indywidualnego, tworzenie sieci ścieżek rowerowych umożliwiających bezpieczne podróże do szkół, miejsc pracy, sklepów czy terenów rekreacyjnych, płatne parkowanie oraz limitowanie liczby miejsc parkingowych w przeciążonych obszarach.

Realizacja zaleceń ujętych w planie transportowym docelowo zapewni integrację systemu transportowego w zakresie usług przewozowych, do której już przyczyniła się konsolidacja działalności dwóch spółek publicznego transportu zbiorowego - Kaliskich Linii Autobusowych i Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kaliszu. Integracja systemu transportu publicznego realizowana byłaby także w ramach rozwoju obszaru funkcjonalnego Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Będzie to jednak proces długofalowy. Kolejne jego kroki doprowadzą do stworzenia zintegrowanych węzłów przesiadkowych, integracji rozkładów jazdy i informacji pasażerskiej, a także do stworzenia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego. Zamysł wspólnego biletu winien być wdrożony na liniach komunikacyjnych obsługiwanych przez KLA i PKS jako jedna z efektów konsolidacji tych spółek.

Do funkcjonujących obecnie w transporcie zbiorowym rozwiązań innowacyjnych organizator planuje wdrożyć system dynamicznej informacji pasażerskiej kompatybilny z systemem lokalizacji autobusów oraz uruchomienie centrum sterowania ruchem taboru. Całości dopełnia wymiana wiat przystankowych.

- Planowany jest wzrost standardów jakości wykonywanych usług przewozowych, który osiągnięty zwiększając dostępność tych usług szczególnie osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej zdolności ruchowej. Organizując transport zbiorowy odpowiemy na realne postulaty przewozowe zgłaszane przez pasażerów - dodał wiceprezydent Dariusz Grodziński.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Na Mazowszu trwają konsultacje planu transportowego

Komunikacja

Na Mazowszu trwają konsultacje planu transportowego

jd, inf. pras. 27 sierpnia 2014

Dolnośląskie. Konsultacje społeczne projektu planu transportowego

Prawo & Finanse

Dolnośląskie. Konsultacje społeczne projektu planu transportowego

Rafał Jasiński 26 sierpnia 2014

Dr inż. Chmielewski: Kolej bywa niekonkurencyjna wobec autobusów

Komunikacja

Dr inż. Chmielewski: Kolej bywa niekonkurencyjna wobec autobusów

Paweł Rydzyński 21 sierpnia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5