Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Jak przebiegają prace nad planami transportowymi na Mazowszu?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-11-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Jak przebiegają prace nad planami transportowymi na Mazowszu?
Now, lic. CC BY-SA 3.0 WikimediaDelegatura MUW w Radomiu
Do 1 marca 2014 roku jednostki samorządu terytorialnego powinny uchwalić plany transportowe. Spośród polskich miast i gmin wiele jest dopiero na etapie ogłaszania przetargów na opracowanie planów, ale są i takie, w których prace dobiegają końca. Wśród mazowieckich miast prace nad dokumentami przebiegają dość sprawnie. Płock, Radom i Siedlce to samorządy, w których do przyjęcia planów pozostało już niewiele pracy. Przeszkody zawsze mogą jednak się pojawić - i to nieoczekiwanie.

Radom: posiłkowano się opiniami pasażerów

Radom opracowuje plan transportowy na lata 2013-2020. We wrześniu tego roku zakończyły się konsultacje społeczne, a niedawno udało się je podsumować. - Przygotowanie tego dokumentu poprzedziły przeprowadzone pod koniec 2012 badania marketingowe wśród użytkowników komunikacji miejskiej. Łącznie zostało przepytanych ponad 2,5 tysiąca pasażerów - tłumaczy rzecznik radomskiego urzędu miasta Katarzyna Piechota-Kaim. - Plan transportowy zawiera między innymi ocenę i prognozy potrzeb przewozowych, przewidywane finansowanie usług, zasady organizacji rynku przewozów, a także pożądany standard usług w komunikacji publicznej Radomia. Z planem zapoznali się radomscy radni, udostępniliśmy go również mieszkańcom na oficjalnej stronie MZDiK - dodaje rzecznik prasowy. Jak deklaruje Katarzyn a Piechota-Kaim, plan już niebawem zostanie przedłożony radzie miejskiej, która przeprowadzi głosowanie w tej sprawie.

Płock: plan na początku przyszłego roku

Płock ma nieco dłuższą drogę do pokonania, jeśli chodzi o wdrożenie planu transportowego. Urzędnicy deklarują jednak, że na początku przyszłego roku dokument będzie gotowy, ponieważ prace są prowadzone intensywnie. - Termin ukończenia planowany jest do końca stycznia 2014 roku. Co do założeń i kierunków - o ich ostatecznym kształcie zadecydują konsultacje społeczne oraz miejscy radni podczas uchwalania planu. Plan będzie opracowany dla okresu 10-letniego dla miasta Płocka oraz gmin, z którymi miasto ma podpisane stosowne porozumienia - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Siedlce: prace pokrzyżowały dopłaty do przejazdów ulgowych

Władze już dawno temu ogłosiły przetarg na opracowanie planu transportowego. Dokument był gotowy do publicznego wyłożenia w grudniu 2012 roku, jednak w międzyczasie zmieniły się zasady dofinansowywania dopłat do przejazdów na podstawie biletów ulgowych. Do tej pory w pokrywaniu kosztów takich przejazdów partycypował marszałek. Teraz ten obowiązek ciąży na miastu i na gminach, do których dojeżdżają autobusy miejskiego przewoźnika. Miasto prowadzi jeszcze negocjacje w sprawie porozumień z gminami. Dlatego też w planie trzeba było wprowadzić poprawki.

- W tej chwili plan dla Siedlec i ośmiu gmin, które mają zawarte porozumienia, jest w fazie końcowej projektu do wyłożenia. Będą jeszcze wprowadzane ostatnie zmiany. Niebawem będziemy przystępować do konsultacji społecznych - tłumaczy Joanna Skolimowska-Szpura z urzędu miasta. - Plan zakłada zarówno rozwój transportu pod kątem zapotrzebowania na świadczenie usług transportu zbiorowego, a więc badanie popytu na przewozy na terenie miasta i gmin, jak też możliwości infrastrukturalne. Musimy być gotowi na to, że nie wszystko da się na naszym terenie zrealizować. Mamy świadomość, że od wielu lat mieszkańcy preferują pojazdy prywatne i w tę stronę zmierza ten dokument, aby określić kierunki, jakie należy podjąć, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu miejskiego - dodaje koordynatorka prac nad planem dla Siedlec.

Jeśli uda się wyłożyć plan w najbliższych tygodniach, Siedlce również będą miały przyjęty dokument w terminie.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5