Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Inowrocław: Plan transportowy przyjęty jednogłośnie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
25-04-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Inowrocław: Plan transportowy przyjęty jednogłośnie
fot. KlimaIno, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Podczas czwartkowego posiedzenia Rady Miasta Inowrocławia przyjęty został, jednogłośnie, Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, przygotowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR. W dokumencie silnie zaakcentowana została nie tylko konieczność rozwoju (i promocji) komunikacji autobusowej na terenie Inowrocławia, ale również zwrócono uwagę na konieczność jej integrowania z innymi gałęziami transportu zbiorowego.

Jednym z głównych postulatów do realizacji w kolejnych latach jest synchronizacja rozkładów jazdy autobusów MPK Inowrocław zarówno z rozkładami pociągów regionalnych, jak i autobusów łączących Inowrocław z innymi ośrodkami leżącymi na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Zwrócono też uwagę na konieczność dokonania integracji taryfowej pomiędzy MPK i koleją oraz autobusami regionalnymi.

– W przeprowadzonej przed głosowaniem debacie, radni zwracali uwagę na potrzebę rozwoju transportu publicznego, który powinien pomóc w powstrzymaniu dynamicznie zwiększającej się motoryzacji indywidualnej w mieście. Ponieważ Inowrocław kształtuje swój rozwój m.in. wokół uzdrowiska, troska o czyste powietrze jest dla lokalnej społeczności jednym z większych wyzwań. Atrakcyjność komunikacji zbiorowej podnosi integracja jej różnych części. Dlatego też radni domagają się dobrego skomunikowania komunikacji miejskiej z przewozami kolejowymi – mówi Bogusław Kowalski, ekspert ZDG TOR i kierownik zespołu opracowującego inowrocławski plan transportowy.

Bogusław Kowalski zwraca uwagę, że Inowrocław jest znaczącym w skali całego kraju węzłem kolejowym. Można stąd dostać się pociągiem bezpośrednio m.in. do Poznania, Bydgoszczy i Torunia (a pociągiem dalekobieżnym: także m.in. do Gdańska i Gdyni, Berlina, Wrocławia i Olsztyna). – Jednak płynny kolejowy rozkład jazdy, zmieniający się wiele razy w ciągu roku w związku z prowadzonymi modernizacjami linii kolejowych, utrudnia racjonalne planowanie godzin kursowania autobusów MPK Inowrocław. Władze miasta Inowrocławia będą w tej sprawie rozmawiać zarówno z samorządem województwa kujawsko-pomorskiego, jako organizatorem połączeń regionalnych i z PKP PLK, aby zmiany w rozkładzie jazdy ustalać z większym wyprzedzeniem i łagodzić ich destrukcyjny wpływ na system publicznego transportu zbiorowego w mieście i regionie – dodaje Bogusław Kowalski.

Istotnym wnioskiem płynącym z zapisów inowrocławskiego planu transportowego jest także konieczność budowy drogowej obwodnicy, która spowoduje znaczące zmniejszenie ruchu w centrum miasta, będącego – co należy wyraźnie podkreślić – jednym z największych polskich ośrodków uzdrowiskowych.

– Pomiary natężenia ruchu pokazują, że obecnie, w przekroju całego województwa, jest ono największe właśnie w Inowrocławiu. Władze miasta, na czele z prezydentem Ryszardem Brejzą, aktywnie zabiegają, aby ta inwestycja, która leży w kompetencji rządu, doszła do skutku jak najszybciej – mówi Bogusław Kowalski.

W dokumencie zwrócono też uwagę m.in. na konieczność rozwoju systemu informacji pasażerskiej MPK i zwiększenia częstotliwości kursowania inowrocławskich autobusów. Szczegółowo plan transportowy dla Inowrocławia przedstawimy w przyszłym tygodniu.

Z planem transportowym można zapoznać się tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5