Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Gromadzki: Gorzowowi można pozazdrościć mieszkańców

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-12-2013
Ostatnia modyfikacja:
22-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Gromadzki: Gorzowowi można pozazdrościć mieszkańców
fot. Stiopa, lic. CC BY-SA 3.0 WikimediaGorzów Wielkopolski o brzasku
W Gorzowie Wielkopolskim udało się obronić linię tramwajową na Piaski. Autor planu transportowego, Marcin Gromadzki, wyjaśnia skąd się wzięła rekomendacja dla wariantu z likwidacją tej trasy. – Zdanie mieszkańców trzeba bezwzględnie uszanować – mówi Gromadzki i przekonuje, że jego serce jest przy tramwajach.

„Transport Publiczny”: Przygotowywał pan plan transportowy dla Gorzowa Wielkopolskiego, w którym była właśnie rekomendacja likwidacji trasy na Piaski. Skąd się wziął taki wariant?

Marcin Gromadzki, firma Public Transport Consulting:
Oprócz planu transportowego związek celowy gmin MG6 [mających podpisaną z Gorzowem umowę na świadczenie usług transportowych – red.] zlecił wykonanie koncepcji rozwoju podsystemu tramwajowego w Gorzowie Wielkopolskim. W specyfikacji określono dosyć dokładnie jakiego rodzaju analizy trzeba wykonać, aby odnieść się do przyszłego kształtu funkcjonowania tego środka transportu. Na ich podstawie powstało wiele wariantów, które zostały przedstawione w opracowaniu – od zupełnie negatywnego, zakładającego likwidację tramwajów, minimalnego z zachowaniem trasy na Silwanę i Wieprzyce, po wariant maksymalny z rozbudową tramwajów tam, gdzie jest wystarczający popyt. Dokonaliśmy w tym celu analizy wyników badań marketingowych popytu, przeprowadzonych w pojazdach

Wyszło nam, że tramwaj może się obronić na trasie na Górczyn – z dwoma odgałęzieniami: do szpitala i ul. Okulickiego do pętli przy Fieldorfa-Nila. Ponieważ funkcjonalność tramwaju jest większa, gdy dojazd do osiedla jest możliwy dwoma alternatywnymi trasami, zaproponowaliśmy powiązanie nowej linii dwoma łącznikami – od Pomorskiej i trasy na Silwanę, albo przez park, albo ul. Czereśniową oraz wzdłuż al. Odrodzenia Polski, Roosvelta do istniejącej trasy na Piaski.Przedstawiono nam uwarunkowania wskazujące na to, że największym problemem zanieczyszczenia powietrza w śródmieściu Gorzowa Wielkopolskiego jest tzw. niska emisja z pieców węglowych. Miasto chciało zrealizować projekt termomodernizacji w tej samej perspektywie unijnej, którego realizacja ze względu na ograniczone środki na wkład własny miała być rozłożony na kilka lat. W związku z tym nie byłoby możliwości uruchomienia tramwajów na nowym torowisku łączącym się z trasą na Piaski [a to jest warunek uzyskania dotacji]. Przy takich uwarunkowaniach rekomendacja nie mogła być inna, jak wariant F [z likwidacją tramwaju na Piaski i budową torowiska na Górczyn do Fieldorfa-Nila].

Gdyby ograniczeń nie było, rekomendowany byłby wariant B3, czyli maksymalny. Aczkolwiek ze wszystkich możliwych dyskusjach oraz w treści dokumentu wyraziliśmy przekonanie, że miastu uda się ten problem rozwiązać i pogodzić obydwie inwestycje. Wszystko wskazuje na to, że sprawy dobiegły do szczęśliwego finału i oba projekty będą mogły współgrać. W ten sposób realizowany będzie wariant, który w obliczeniach wyszedł najkorzystniej, jeżeli chodzi o stosunek nakładów do efektów, a także, który sercu jest najbliższy, bo moje serce jest na torach.

Jaki był udział mieszkańców w konsultacjach społecznych?

Można pozazdrościć Gorzowowi wspaniałych mieszkańców, którzy przejęli się losem przyszłości transportu publicznego i gremialnie wyrazili swoje poparcie wyłącznie dla idei rozwijania tramwajów. To pewnie stanowiło czytelny sygnał dla władz miasta, że tramwaje są ważne i można poświęcić trochę więcej środków na pogodzenie obydwu projektów. Rolą władz miasta jest ważyć różnego rodzaju priorytety.

Czy jednak w ogóle jest sens utrzymywać tramwaje w ośrodkach takiej wielkości jak Gorzów Wielkopolski?

Odpowiem przekornie: w 1996 r. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, zastanawiał się, czy utrzymać trolejbusy. Zlecił badania, w których mieszkańcy opowiedzieli się za ich pozostawieniem. Jedną z głównych przyczyn był unikatowy wizerunek miasta i jego prestiż, kształtowane przez komunikację trolejbusową. To, co zazwyczaj jest podnoszone na pierwszym miejscu, czyli brak emisji w miejscu świadczenia usług, nie okazało się tutaj tak ważne – pomijając oczywiście istotną dla mieszkańców kwestię mniejszego hałasu, bo trolejbusy są cichsze.

Czy np. w Grudziądzu jest sens utrzymywania tramwajów? Skoro mieszkańcy opowiadają się za utrzymaniem, to chyba tak – w końcu liczy się nie tylko bezduszna ekonomia, ale też pewien sentyment i wzrost atrakcyjności miasta. Jeżeli w Gorzowie Wielkopolskim mieszkańcy zdecydowanie opowiadają się za tramwajem, nie chcą jego likwidacji nawet tylko na jednym z odcinków, to oznacza, że jest to sfera życia miasta, która wymaga zaangażowania większych środków, niż wynikałoby to z samej ekonomii. Na tym polega demokracja samorządowa, że zdanie mieszkańców trzeba bezwzględnie uszanować.

Na co dzień jest pan rzecznikiem ZKM Gdynia. Jak panu udaje się pogodzić tyle obowiązków?

Rzecznikiem prasowym i projektantem w gdyńskim Zarządzie Komunikacji Miejskiej jestem na 0,4 etatu z pasji i przywiązania. Ukształtowałem się zawodowo wokół prof. Olgierda Wyszomirskiego i nie wyobrażam sobie zostawienia Gdyni samej sobie, jestem zżyty z zespołem. Moim głównym zajęciem jest prowadzenie firmy (Public Transport Consulting), ale nie przeszkadza mi to zupełnie w tym, aby sprawy gdyńskiej komunikacji o każdej porze doby poruszać. Dla czystości układu nie przystępuję do przetargów w Gdyni.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5