Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gliwice. Niepełnosprawni parkują za darmo

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-02-13 07:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gliwice. Niepełnosprawni parkują za darmo
parkingfot. Julo, domena publiczna
Do tej pory niepełnosprawni mieszkańcy Gliwic mogli parkować za damo wyłącznie w specjalnie wyznaczonych dla nich kopertach. Na pozostałych miejscach w strefie płatnego parkowania obowiązywał ich cennik. Radni Gliwic przyjęli uchwałę, która zwalnia ich z opłat w całej strefie.

W gliwickiej strefie płatnego parkowania jest ok. 4 tys. miejsc, ale tylko 60 z nich (1,5 proc.) to miejsca przeznaczone dla kierowców poruszających się na wózkach. Teraz będą mogli bezpłatnie pozostawić samochód na każdym wyznaczonym stanowisku. „Koperty” jednak nie znikną. Pozostaną, bo dzięki temu zabezpieczone zostaną miejsca dla takich kierowców. Poza tym są większe niż zwykłe miejsce do parkowania.

Za pomysłem, który wnieśli radni z różnych klubów, zagłosowało 18 radnych. Siedmiu wstrzymało się od głosowania, podkreślając, że idea takiej zmiany jest szczytna i ważna, ale sam projekt uchwały wraz z wniesioną autopoprawką wymaga jeszcze dopracowania przez wnioskodawców i Komisję Gospodarki Rady Miasta pod kątem formalno-prawnym.

„Rozwiązanie to w istotny sposób ułatwi dostęp do wszelkich obiektów w centrum miasta osobom niepełnosprawnym, co wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom” – można przeczytać w projekcie uchwały.

Strefę płatnego parkowania wyznaczono w Gliwicach w 2015 r. Miasto postawiło ponad sto parkomatów i z danych urzędników wynika, ze strefa spełnia swoje zadania, a co piąte miejsce parkingowe stoi puste. Dziennie korzysta z niej ok. 5 tys. kierowców, co oznacza, ze rotacja mimo wszystko nie jest duża. Stałe abonamenty miało wykupione – do jesieni zeszłego roku – ok. 3 tys. kierowców.

Gliwice nie są pierwszym miastem, które przyjmuje podobne rozwiązanie. W połowie ubiegłego roku na darmowe parkowanie w strefie osobom niepełnosprawnym pozwoliła Częstochowa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rzecz o braku miejsc parkingowych

Felietony i komentarze

Rzecz o braku miejsc parkingowych

Jędrzej Puzyński 02 lutego 2017

Opole. Za parking się nie płaci, ale miasto nie traci

Przestrzeń

Opole. Za parking się nie płaci, ale miasto nie traci

Jakub Dybalski 04 stycznia 2017

Smart Parking. Kierowca już nie będzie musiał szukać miejsca

Przestrzeń

Smart Parking. Kierowca już nie będzie musiał szukać miejsca

Martyn Janduła 17 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5