Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

GDDKiA: Przetarg na budowę KSZR w przyszłym roku

Dalej Wstecz
Autor:

Mateusz Janik

Data publikacji:
2013-07-23 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

GDDKiA: Przetarg na budowę KSZR w przyszłym roku
Fot. Jóźwik
Krajowy System Zarządzania Ruchem (KSZR) ma już specyfikację techniczną. Odpowiedzialna za realizację projektu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dokonała również przeglądu istniejącej infrastruktury telematycznej. W przygotowanie projektu włączyło się stowarzyszenie ITS, czuwające nad sprawnym organizowaniem relacji pomiędzy stroną publiczną a prywatną w realizacji projektów dotyczących Inteligentnych Systemów Transportowych. Jednak to nie sam projekt, ale integracja z istniejącą infrastrukturą może okazać się największym wyzwaniem całego przedsięwzięcia .

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która od 2011 roku pracuje nad przygotowanie przetargu na budowę Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem niedługo zakończy prace projektowe. Jak wyjaśnia rzeczniczka Generalnej Dyrekcji, Urszula Nelken, gotowa już jest część dokumentacji. - Mamy studium wykonalności oraz pakiet specyfikacji technicznych przygotowany we współpracy ze Stowarzyszeniem ITS, zinwentaryzowaliśmy także istniejącą infrastrukturę telematyczną - wymienia rzeczniczka GDDKiA. Dyrekcja pamiętała również o działaniach PR-owych i w czerwcu rozpisała przetarg na zaprojektowanie i utrzymanie strony internetowej. - Ma ona pełnić funkcję publicznie dostępnej platformy wymiany informacji o KSZR - mówi Urszula Nelken.

W chwili obecnej trwają trwają prace nad architekturą systemu. Nie oznacza to jednak, że przetarg na wykonawce inwestycji uda się ogłosić już w tym roku. Jak zapowiada GDDKiA do końca roku pownny zostać za to ogłoszone postępowania mające wyłonić konsultanta i przyszłego inżyniera kontraktu.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy inwestycja zostanie zrealizowana w trybie całościowy, czy też podzielona będzie na kilka mniejszych projektów. - Zamówienie lub pierwsze zamówienia na budowę Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem zostaną ogłoszone w roku przyszłym - zapewnia rzeczniczka GDDKiA.

Jak podkreśla Generalna Dyrekcja, kluczową kwestią dotyczącą wdrożenia systemu będzie integracja jego różnych elementów. - Wymagania dla Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem będą opracowane na podstawie Europejskiej Ramowej Architektury Inteligentnych Systemów Transportowych e-FRAME. Chodzi o stworzenie transparentnego i konkurencyjnego rynku oraz zapewnienie projektowi ścisłego powiązania z Inżynierią Systemów. GDDKiA bierze pod uwagę wszystkie możliwości, bez preferencji dla żadnego rozwiązania - mówi rzeczniczka GDDKiA.

Krajowy System Zarządzania Ruchem ma stanowić narzędzie pozwalające na analizę i administrację polskim systemem drogowym, dlatego dane, które do niego wpływają muszą być kompletne. Jak wynika z deklaracji Ministerstwa Transportu, KSZR będzie pełnił trzy podstawowe funkcje. Ma on oddziaływać na ruch, informować o rotacji i zajętości pojazdów na MOP-ach, a także dokonywać preselekcji wagowej przeciążonych pojazdów. Dodatkowo przewidywana jest funkcja monitorująca, która będzie polegać na uruchomieniu systemu telewizji przemysłowej. W praktyce działanie systemu oznacza między innymi, że kierowcy szukający wolnych miejsc na MOP-ach, będą mieli dostęp do informacji o ich dostępności na specjalnych tablicach, a zarządca drogi otrzyma narzędzia pozwalające oddziaływać na zachowanie kierowców, w sytuacjach zagrożenia lub przeciążenia ruchu. Jednak efektywność proponowanych przez Ministerstwo rozwiązań zależy w dużej mierze od "szczelności" systemu, oznaczającej w tym przypadku dostęp do danych na temat ruchu na wszystkich ważnych odcinkach.Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
KRSZ tańszy od ViaToll. Czy na pewno?

Prawo & Finanse

KRSZ tańszy od ViaToll. Czy na pewno?

Mateusz Janik 29 sierpnia 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5