Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Francja. Alstom dostarczy nowe tramwaje Citadis do Tuluzy, Brest i Besançon

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
30-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
28-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Trzy francuskie miasta Tuluza, Brest i Besançon w ramach grupowego zamówienia wzbogacą się o nowe tramwaje. Pojazdy Citidas dostarczy Alstom, a zostaną one zaprojektowane i zmontowane w fabryce w Charente-Maritime.

Toulouse Métropole i Tisséo (zarząd transportu w Tuluzie), Brest Métropole (zarząd transportu w Brest) oraz Grand Besançon Métropole i Ginko (zarząd transportu w Besançon) wybrały firmę Alstom na dostawcę nowych tramwajów. Umowa ramowa została podpisana na 8 lat, a jej minimalny zakres obejmuje dostawę 22 pojazdów. 9 trafi do Tuluzy, 8 do Brest zaś 5 do Besançon. W ciągu 8 lat trwania umowy istnieje możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne wozy. Tuluza i Brest posiadają wcześniejszą generację tramwajów Alstomu, dla Besançon będzie to zupełnie nowy produkt.

Pierwsze tramwaje dotrą do Besançon w marcu 2025 r., a ich udostępnienie do eksploatacji zaplanowano na wrzesień tego samego roku. Do Brest pierwsza dostawa dotrze w lipcu 2025 r., a do Tuluzy w styczniu 2026 r., a oddanie do eksploatacji tramwajów nastąpi odpowiednio w styczniu 2026 r. i wrześniu 2026 r. Trzy francuskie metropolie połączyły siły w celu optymalizacji kosztów. Wartość minimalnego zamówienia to 120 mln euro.

Nowe tramwaje będą miały 32,5 metra długości oraz 2,4 metra szerokości. Zostaną wyposażone w cztery podwójne drzwi oraz dwie pary pojedynczych z obu stron tramwaju. Pojazdy pomieszczą 201 pasażerów. Zastosowano szereg rozwiązań zwiększających dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przyciski otwierania drzwi są umiejscowione na niższej wysokości, a we wnętrzu zadbano o szersze siedzenia oraz miejsca przeznaczone dla osób na wózkach inwalidzkich i dla wózków dziecięcych. Dla komfortu podróżnych, tramwaje będą klimatyzowane i wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz system monitoringu.

Jak zapewnia producent, tramwaje Citadis zmniejszą zużycie energii o 25 proc. w porównaniu z obecnymi pojazdami. Wozy zostaną zaprojektowane w zgodnie z ekologicznym podejściem – 95 proc. komponentów będzie możliwe do recyklingu, zaś 99 proc. do ponownego użycia. Konstrukcja zostanie tak zaprojektowana by zmniejszyć konieczność konserwacji o 18 proc.

W Tuluzie zwiększy się częstotliwość tramwajów

Tuluza ma dwie linie, T1 i T2, obsługiwane przez operatora Tisseo. Pojazdy kursują co 12 do 15 minut i łączą centrum miasta z lotniskiem i dzielnicą przemysłową Aerocostellation, jednym z zakładów Airbusa wykorzystywanym do montażu samolotów. Obecnie w mieście dostępnych jest 28 tramwajów Citadis 302 Alstomu. Nowe pojazdy pozwolą zwiększyć dotychczasową obsługę. Sześć wozów będzie kursować na linii lotniskowej, a zmiana rozkładu jazdy linii T2 spowoduje, że tramwaje będą kursować co 5 minut w godzinach szczytu między lotniskiem a przyszłą stacją Blagnac. Ze względu na prace budowalne przy trzeciej linii metra C, od 5 czerwca 2023 r. na około trzy lata zostanie wstrzymana obsługa linii T2.

Kolejne trzy zamówione tramwaje pomogą zwiększyć częstotliwość kursowania na głównym odcinku linii T1 między Palais de Justice a Odyssud. Tisséo za swoją część zamówienia zapłaci 31 milionów euro.

W Brest powstaje nowa linia tramwajowa

We francuskim Brest obecnych jest dzisiaj 20 tramwajów Citadis 302. Operator Bibus odpowiada za obsługę linii A o długości 8 km, która kursuje z Porte de Plouzane do centrum miasta i dalej do Porte de Guipayas, a dzięki odgałęzieniu także Porte de Goussenou. Częstotliwość połączeń jest utrzymana na poziomie co 6-8 minut. Osiem nowych tramwajów będzie potrzebnych do obsługi budowanej nowej linii B, której otwarcie planowane jest na 2026 rok.

Besancon potrzebuje pojemniejszych wozów

Besancon ma dwie linie tramwajowe o numerach T1 i T2, które obsługuje operatora Ginko. Te dwie linie częściowo się pokrywają. Obie rozpoczynają się w Hauts du Chazal. Linia T1 biegnie dalej do Chalezeule, przechodząc przez centrum miasta, zaś linia T2 odgałęzia się za przystankiem Parc Micaud i dociera do stacji kolejowej. Obsługa tras oparta jest na trzyczłonowych tramwajach Urbos 3 firmy CAF. Cała sieć liczy ok. 15 km i 31 przystanków.

W Besançon eksploatowane obecnie tramwaje CAF Urbos osiągnęły swoje granice przepustowości. We wcześniejszym przetargu nie wyłoniono oferenta, który podjąłby się rozbudowy tramwajów o dwa nowe moduły. Dlatego operator Ginko zdecydował się po raz pierwszy zamówić w firmie Alstom pięć tramwajów o większych rozmiarach i większej pojemności.

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Przestrzeń

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Witold Urbanowicz 30 maja 2023

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Komunikacja

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Przemysław Farsewicz 27 maja 2023

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Komunikacja

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Witold Urbanowicz 23 maja 2023

Pozostałe z wątku:

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Przestrzeń

Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie

Witold Urbanowicz 30 maja 2023

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Komunikacja

Kolejne miasto w Finlandii decyduje się na tramwaje

Przemysław Farsewicz 27 maja 2023

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Komunikacja

Rumunia: Jassy i Gałacz kupują tramwaje

Witold Urbanowicz 23 maja 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5