fot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Trwają prace projektowe dla przebudowy zabytkowego dworca w Helu. Roboty budowlane mają rozpocząć się w II połowie przyszłego roku. W ramach prac przewidziano m.in. rozbudowę poczekalni sezonowej oraz rozbiórkę wolnostojącego budynku toalet.
Dworzec w Helu jest datowany na rok 1922. Obiekt jest objęty ochroną konserwatorską . – W obrębie budynku dworca, oprócz funkcji dworcowej, znajdują się pomieszczenia wykorzystywane przez spółki kolejowe, m.in. PKP PLK oraz sezonowo PKP Intercity – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z wydziału prasowego PKP SA. W najbliższych latach obiekt zostanie przebudowany.
W sierpniu 2019 r. PKP SA podpisały umowę z wykonawcą prac projektowych dla przebudowy obiektu. Meritum Projekt wykona usługę za 375 tys. zł netto. – Planowane zakończenie prac projektowych to I połowa 2020 r. – mówi Rudzińska-Rdzanek. – Prace budowlane mają się rozpocząć w II połowie 2020 r. Planowane zakończenie inwestycji to przełom 2021/2022 r. – dodaje przedstawicielka PKP SA.
Prace mają mieć kompleksowy charakter. – W ramach inwestycji przewidujemy przebudowę istniejącego dworca oraz przyległego do niego budynku ekspedycji, które będą poddane gruntownej modernizacji wraz z dostosowaniem powierzchni do realnego zapotrzebowania i nowych funkcji. W ramach prac planowane jest oczyszczenie budynku z wtórnych dobudówek – wskazuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek.
Przewidziano poczekalnię stałą oraz zewnętrzną, sezonową – z opcjonalnym wynajmem dla najemców zewnętrznych z zachowaniem funkcji obsługi pasażerów. – Hol dworcowy, pomieszczenia kas oraz sanitariaty będą zlokalizowane w części środkowej budynku dworca na parterze. Do holu/poczekalni będzie wejście od strony peronów oraz od poczekalni zewnętrznej (sezonowej). Obecna poczekalnia będzie miała formę zadaszenia łączącego budynek z rozbudowaną poczekalnią sezonową – wylicza Rudzińska-Rdzanek. Na piętrze przewidziano pomieszczenia techniczne.
Przewidziano też zagospodarowanie terenu wraz z wyznaczeniem parkingiem dla meleksów. – Wyburzony zostanie budynek, w którym znajdują się toalety publiczne. Zaprojektowane zostaną zadaszona wiata na rowery, miejsca parkingowe dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, parking dla meleksów. Zachowana zostanie i rekultywowana roślinność w okolicy dworca – informuje przedstawicielka PKP SA.
Między innymi te zagadnienia będą poruszane również w debatach Kongresu Inteligentnych Miast (dawnego Kongres Transportu Publicznego) 7 maja 2025 r. w Warszawie. W agendzie Kongresu znajdą się między innymi obrona cywilna, planowanie przestrzenne, ochrona infrastruktury krytycznej, transport szynowy czy partycypacja społeczna i komunikacja z mieszkańcami, w tym dobie zagrożeń, katastrof naturalnych czy ataków hybrydowych.
Po więcej informacji, szczegółową agendę, listę uczestników i formularz bezpłatnej rejestracji zapraszamy na stronę wydarzenia.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.