Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu korzystamy z plików cookie. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Od 27 października zamknięta dla ruchu jest ul. Łukasińskiego na częstochowskim Rakowie. Do końca roku za 620 tys. zł w ramach programu „Lepsza Komunikacja” przejdzie gruntowną przebudowę nawierzchni jezdni i chodnika od łącznicy z al. Pokoju do ul. Okrzei. Remont będzie też okazją do wyeksponowania i utrwalenia elementów dotyczących komunikacyjnej historii tej części miasta.
Prace związane z przebudową sprawią, że w ciągu ul. Łukasińskiego na czas robót możliwy jest tylko dojazd do posesji za zgodą kierownika budowy. Pozostały ruch i kursy komunikacji miejskiej zostały skierowane na objazdy. Oprócz standardowych prac budowlanych w ramach realizacji zadania wyjęte z nawierzchni zostaną stare tory tramwajowe, po których przez kilkanaście lat kursował tramwaj nr 2 (lata 1959-1971). Dla upamiętnienia tego okresu kilkumetrowy fragment torów zostanie oczyszczony i zabezpieczony w nowej nawierzchni drogi wraz z odpowiednią adnotacją o tramwajowej historii ulicy.
– Przy realizacji inwestycji drogowych w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie, tam gdzie jest to możliwe, chcemy zachować cechy charakterystyczne dla historii danego miejsca, dzielnicy. Tak było z utrwaleniem w nawierzchni obrysu dawnego kościoła w ul. Nadrzecznej, tak też upamiętniony zostanie zarys budynków dawnego dworca przy ul. Piłsudskiego. Ulicą Łukasińskiego natomiast jeździł kiedyś tramwaj i warto ten fakt upamiętnić dla potomnych przy okazji rozpoczynającej się przebudowy tego ważnego połączenia na Rakowie. Tym bardziej, że pozostały elementy infrastruktury, która kiedyś służyła tam tramwajom – podkreślił prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.
Oprócz władz miasta oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, w poparcie inicjatywy zaangażował się miejski radny Tomasz Tyl. W efekcie realizacji wspólnych pomysłów, oprócz wymienionych działań, do zakładu energetycznego zostanie także zgłoszona prośba o zgodę na przeprowadzenie prac konserwacyjnych słupów oświetleniowych przez służby miejskie. Infrastruktura będąca przed laty konstrukcją dla trakcji stanowi bowiem wartość historyczną, a jej stan techniczny wymaga realizacji prac wykraczających poza pierwotny zakres zadania. Cała inwestycja w ul. Łukasińskiego na Rakowie potrwa do końca br.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.