Czechy walczą z usługami przewozu osób, których podejmują się cudzoziemcy. Dotychczas taksówkarze kontrolowani byli przez policję pod względem przestrzegania bezpieczeństwa. Teraz pozwolenie na prowadzenie auta otrzymają wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy wydane w krajach Unii Europejskiej.
Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym, którą czescy senatorowie zatwierdzili w kwietniu, wprowadza dużą nowość, która znacząco wpłynie na funkcjonowanie usług taksówkarskich. Cudzoziemcy pracujący w Czechach będą od teraz musieli posiadać prawo jazdy wydane w państwie UE. Bez tego nie otrzymają licencji taksówkarskiej.
W ostatnich latach w czeskich miastach znacznie wzrosła liczba taksówkarzy pochodzących spoza UE. Często są to kierowcy z krajów Azji Środkowej, byłego Związku Radzieckiego, którzy – według ministerstwa transportu – nie mówią po czesku. – Wielu kierowców z alternatywnych firm transportowych nadal tu pracuje, nawet po wygaśnięciu ich zezwoleń na pracę. Często są to osoby z krajów spoza UE, czasami przebywają tu nielegalnie lub na wizie turystycznej – informuje urząd w mediach społecznościowych.
Zgodnie z nowelizacją, cudzoziemcowi będzie można przyznać licencję taksówkarza jedynie na okres, na jaki posiada zezwolenie na pracę i pobyt, ale maksymalnie na 5 lat. Jednocześnie zezwolenie otrzymają wyłącznie osoby posiadające prawo jazdy wydane w Republice Czeskiej lub innym kraju UE. Nowością będzie również to, że kierowca będzie zobowiązany do korzystania z pojazdu zarejestrowanego w rejestrze pojazdów świadczących usługi taksówkarskie na rzecz przewoźnika, który nie tylko zatrudnia kierowcę, ale również świadczy dany przewóz.
Policja oraz straż miejska otrzymają nowe uprawnienia w kontekście kontrolowania taksówek. – Kontrole nie będą już skupiać się wyłącznie na kwestiach bezpieczeństwa i ruchu na drogach – przekazuje Alena Mühl, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Transportu.
Jak wynika z uzasadnienia nowelizacji, 55 proc. spośród 14 808 wydanych licencji taksówkarzom wydano kierowców z Republiki Czeskiej. Władze wydały ponad 6 000 takich zezwoleń obywatelom Ukrainy, 1 153 obywatelom Uzbekistanu, a np. obywatele Nigerii otrzymali 117 zezwoleń. – Coraz częściej pojawiają się skargi, że taksówkarze mają problemy z prowadzeniem pojazdu i przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego w warunkach dużego natężenia ruchu, narażając w ten sposób nie tylko bezpieczeństwo przewożonych pasażerów, ale także bezpieczeństwo innych użytkowników dróg – można wyczytać w uzasadnieniu nowelizacji.
Wśród kolejnych ciekawych danych, wymieniono także liczbę uszkodzeń samochodów taksówek, które w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o 16 proc. oraz o 20 proc. Podczas gdy liczba taksówek wzrosła zaledwie o cztery procent. Jak podaje ministerstwo, które powołuje się na dane policji i urzędu miejskiego Pragi, liczby te pokazują, że znaczącym czynnikiem jest wzrost liczby kierowców, którzy np. wykorzystują wyjazd turystyczny trwający zaledwie trzy tygodnie, aby zarobić pieniądze na platformach usług taksówkarskich w Czechach.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.