Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

CUPT: Miasta zamiast się obrażać na Warszawę muszą przygotować projekty

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2016-06-04 12:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

CUPT: Miasta zamiast się obrażać na Warszawę muszą przygotować projekty
Fot. Łukasz Patera
Samorządy późno zgłaszają projekty do dofinansowania z funduszy UE, co może spowodować że nie będzie czasu na terminowe zrealizowanie inwestycji. Obecnie najbardziej zaawansowane projekty ma Warszawa inne miasta zamiast protestować powinny zgłaszać swoje projekty - mówi Przemysław Gorgol, dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Łukasz Malinowski: Jak wygląda obecnie sytuacja w zakresie projektów zgłaszanych do dofinansowania przez władze samorządowe?

Przemysław Gorgol:
W zakresie projektów dotyczących transportu publicznego zainteresowanie ze strony samorządów jest bardzo duże, ale ze zgłaszaniem projektów nie jest najlepiej. Do końca roku Ministerstwo Rozwoju oczekuje na zgłoszenia najważniejszych projektów do oceny. Wiemy, że w wielu przypadkach jest problem z opracowaniem niezbędnej dokumentacji technicznej czy środowiskowej. To niepokojące, bo może być problem z ich późniejszą terminową realizacją. Zgoła odmienna sytuacja jest z projektami drogowymi. Do końca kwietnia 2016 roku (data zamknięcia konkursu na wsparcie projektów realizowanych przez miasta na prawach powiatu) wpłynęło do CUPT łącznie 46 projektów, które znacząco przewyższają dostępną alokację środków UE.

Czyli miasta i samorządy się nie przygotowały?

Zapewne trzeba by było analizować każdy przypadek z osobna. Na pewno mogły się przygotować lepiej. 31 maja podpisaliśmy umowę z m. st. Warszawa na modernizację węzła Marsa, mamy też w ocenie jeden projekt przygotowany i realizowany już przez warszawskie metro. Niestety, żadne inne miasto nie może się pochwalić takim zaawansowaniem prac.

Władze Wrocławia zwracały uwagę na zbyt duże zaangażowanie środków unijnych w projekty stołeczne.

Na razie nie ma powodów, żeby się na Warszawę obrażać. Trzeba pracować i zgłaszać własne projekty, a tam, gdzie są takie możliwości, także je realizować. Będziemy potrzebowali tych wydatków, aby wykazać minimalne zaawansowanie naszych programów operacyjnych do końca 2018 roku, celem pozyskania środków w ramach rezerwy wykonania. Stawiamy na wspieranie zaawansowanych projektów, a nie na promowanie pomysłów bez realnych możliwości szybkiego wygenerowania wydatków – alternatywy oraz czasu jako Polska, niestety, już nie mamy.
 
Czytaj też: Metro: Stacja Powstańców Śląskich z poprawionymi wyjściami. Na wszystkie strony

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Paweł Szaciłło dyrektorem w Ministerstwie Rozwoju

Prawo & Finanse

Paweł Szaciłło dyrektorem w Ministerstwie Rozwoju

Emilia Derewienko / Łukasz Kuś 06 kwietnia 2016

Dyrektor CUPT: uniknąć błędów z poprzedniej perspektywy UE

Prawo & Finanse

Dyrektor CUPT: uniknąć błędów z poprzedniej perspektywy UE

Łukasz Kuś 14 marca 2016

CUPT dał pieniądze na warszawskie tramwaje i pociągi

Prawo & Finanse

CUPT dał pieniądze na warszawskie tramwaje i pociągi

Jakub Dybalski 27 stycznia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5