Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Copenhagenize.com o SkyCycle: Stare i absurdalne

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-01-2014
Ostatnia modyfikacja:
17-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Copenhagenize.com o SkyCycle: Stare i absurdalne
źródło: Copenhagenize.comholenderski projekt SkyCycle z 1950 r.
Anglojezyczny serwis zajmujący się głównie tematyką rowerową w Kopenhadze, czyli mieście będącym liderem rozwiązań rowerowych w urbanistyce, ostro skrytykował pomysł brytyjskiego architekta Normana Fostera, który chciałby wybudować w Londynie sieć podniebnych tras dla cyklistów nad istniejącymi liniami kolejowymi. Punktuje brak funkcjonalności pomysłu, horrendalne koszty i to, że wcale nie jest nowy.

Na opublikowanym w serwisie zdjęciu widać projekt podobnej sieci rowerowej, który powstał w Holandii w latach 50–tych. Copenhagenize.com przypomina też projekt rowerowej autostrady między Pasadeną a Los Angeles z początków ubiegłego wieku (po kilku latach inwestycja zbankrutowała). Ideę Fostera nazywa zabójczą dla miasta, w którym rowerzyści powinni jeździć między sklepami i kawiarniami, w drodze do pracy lub szkoły, a w „rurze” daleko od wszystkiego.

Według komentatorów serwisu opisywany jakiś czas temu przez Transport Publiczny pomysł Fostera, to klasyczna „srocza architektura”. Ma zachwycić ludzi wielkimi, błyszczącymi elementami, które się mienią, ale dla rozwoju miasta nie mają wielkiego wpływu. „A akurat Foster jest mistrzem w budowaniu wielkich, błyszczących rzeczy” – czytamy.

Drogo, daleko, wysoko

Co Copenhagenize.com zarzuca Fosterowi? Po pierwsze absurdalne założenie, że tego rodzaju wielokilometrowe autostrady są potrzebne. Podaje dane z Danii i Holandii, z których wynika, że mało która rowerowa podróż jest dłuższa niż siedem kilometrów. W Kopenhadze ledwie 10 proc. rowerzystów dojeżdża z obszaru znajdującego się od 8 do 15 km od centrum. Co prawda władze stolicy Danii chcą rozbudować sieć rowerową, by dostęp do niej mieli mieszkańcy przedmieść, ale ocenia się, że to zachęci do przesiadki na rower ok. 10 tys. osób więcej. To realna wartość. Forster operuje liczbą 5,8 mln – tylu londyńczyków ma się znaleźć docelowo w odległości 10 minut od SkyCycle, co Copenhagenize.com uznaje za absurd.

Po drugie autorzy wskazują na gigantyczne koszty SkyCycle (220 mln funtów za pierwszy, sześciokilometrowy odcinek). Rozbudowa sieci kopenhaskiej ma kosztować między 45 a 96 mln funtów, za co ma powstać nie jeden, ale 28 dodatkowych odcinków o łącznej długości 500 km.


absurdalne rowerowe pomysły już się zdarzały, źródło: copenhagenize.com

Po trzecie, znów odwołując się do kopenhaskich i amsterdamskich doświadczeń, autorzy zaznaczają, że średnio rowerzysta w mieście porusza się z prędkością 15 km/h, podczas gdy na SkyCycle przewidziano średnią prędkość 24 km/h. Rowerzyści są bardzo zróżnicowani, ale „należą do poziomu ulicy, to de facto piesi na dwóch kółkach. SkyCycle wydaje się byś przeznaczone dla tego jednego procenta w spandeksie. Jeśli to coś miałoby powstać, pewnie będzie kilku użytkowników, ale na pewno nie tylu, ilu zakładają twórcy” – czytamy w tekście.

"Pamiętaj Norm..."

„W przeciwieństwie do wielu, którzy zostali omamieni faktem, że to Norman Foster, lord Thames Bank, kawaler Orderu Zasługi, odmawiam bycia ślepym. To absurdalna idea, która sprawia kłopot moim kolegom na całym świecie, którzy znają się na tym lepiej. Ale pamiętaj Norm… Jesteś tak dobry jak twój ostatni pomysł”.

Więcej o SkyCycle przeczytasz tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Londyn: Więcej rowerzystów niż samochodów

Mobilność

Londyn: Więcej rowerzystów niż samochodów

Mateusz Kieruzal 05 marca 2023

Warszawa: Rusza Veturilo w nowej odsłonie. Nowe rowery, stare ceny

Komunikacja

Łódź nie rezygnuje z drogi rowerowej na Księży Młyn

Mobilność

Zobacz również:

Podniebny Londyn, czyli rowerowe autostrady nad dachami

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Londyn: Więcej rowerzystów niż samochodów

Mobilność

Londyn: Więcej rowerzystów niż samochodów

Mateusz Kieruzal 05 marca 2023

Warszawa: Rusza Veturilo w nowej odsłonie. Nowe rowery, stare ceny

Komunikacja

Łódź nie rezygnuje z drogi rowerowej na Księży Młyn

Mobilność

Zobacz również:

Podniebny Londyn, czyli rowerowe autostrady nad dachami

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5