Niedawno PKP SA podpisały umowę z projektantami dla przebudowy kilku dworców w Polsce. Emocje budzi obecność na tej liście Skierniewic, gdzie kilkanaście lat temu zakończył się bardzo długi remont. Kolej informuje, że prace będą koncentrować się przede wszystkim na zwiększeniu dostępności obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wprowadzeniu dynamicznej informacji.
Niemiłosiernie długi remont skierniewickiego dworca trwał kilkanaście lat i zakończył się w 2003 r. W wyniku prac obiekt odzyskał m.in. swoją ceglaną elewację i stał się jedną z wizytówek miasta. W styczniu 2019 r. PKP SA podpisały umowę z firmą PAKA Architekci na
wykonanie projektu przebudowy dworca, co nieustannie wzbudza wiele emocji, komentarzy i pytań o zasadność kolejnych prac.
Choć skierniewicki dworzec znajduje się w dobrym stanie, nie trudno jednak nie zauważyć, że ostatnie kilkanaście lat to rewolucja w standardach i rozwiązaniach dla osób z ograniczoną mobilnością. – Inwestycja będzie polegała przede wszystkim na dostosowaniu obiektu do wymogów TSI PRM, czyli zapewnienia dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnościami (m.in. przebudowa klatek schodowych i montaż wind) oraz na wprowadzeniu nowoczesnego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej – informuje Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP SA.
Ponadto, jak informują PKP SA, planowane jest odświeżenie elewacji dworca, przebudowa instalacji deszczowej, a także przeniesienie węzła cieplnego do budynku. – Prace będą prowadzone etapami, więc podróżni będą mogli korzystać z wyznaczonych części dworca – zapewnia Grzduk.
Prace pochłoną ok. 16 mln zł netto. Planowany termin uzyskania pozwolenia na budowę to połowa października 2019 r., a realizacja prac będzie przypadać na lata 2020-2021. Ze względu na możliwość wykonania prac adaptacyjnych dla konkretnych lokali najemcy zainteresowani wynajmem powierzchni na dworcu, już teraz mogą zgłaszać się do PKP SA.