Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Bydgoszcz: Zamiast chodnika – bezpłatny autobus

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-01-10 14:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz: Zamiast chodnika – bezpłatny autobus
fot. ZDMiKP Bydgoszcz
Nowa Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy została otwarta bez chodników i ścieżek rowerowych. Zrezygnowano z nich, aby zmieścić się w kosztorysie. W ramach „rekompensaty” pasażerowie mogą teraz bez biletów korzystać z autobusu pokonującego trasę.

Otwarta w połowie grudnia trasa budzi sporo kontrowersji – przy jej realizacji zupełnie pominięto… pieszych i rowerzystów. – Projekt Trasy Uniwersyteckiej z uwagi na fakt, że został wpisany na listę projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego, nie mógł przekroczyć wartości 50 mln euro, gdyż była to kwota graniczna po przekroczeniu której nie uzyskałby dofinansowania. Po analizie wszystkich kosztów zaprojektowany został układ drogowy bez drogi rowerowej i chodnika. Była to decyzja poprzednich władz miasta – wyjaśniała „Transportowi Publicznemu” Marta Stachowiak z biura prasowego urzędu miasta. I co gorsza – nieprędko się to zmieni. Dopiero w czerwcu 2014 r. gotowe będzie opracowanie mówiące jak to zmienić.

Aby zrekompensować niedostatki nowej trasy – do czasu wprowadzenia chodników i ścieżek – miejscy radni uchwalili, że przejazd linią 57 przez most będzie bezpłatny. Udogodnienie, które weszło w życie od 7 stycznia br., obejmuje odcinek od przystanków zlokalizowanych przy skrzyżowaniu Trasy Uniwersyteckiej z ul. Wojska Polskiego do tych ulokowanych w obrębie skrzyżowania trasy z ul. Jagiellońską (przy dworcu autobusowym). Czas przejazdu wynosi 2-3 minuty. Autobusy pojawiają się na przystankach co pół godziny. Siłą rzeczy na trasie nie ma przystanków pośrednich.

Brak chodników i ścieżek to nie jest jedyny powód kontrowersji. O nowej trasie było głośno z powodu zmienionej przed otwarciem nazwy (wcześniej most znajdujący się w jej ciągu miał nosić imię Lecha Kaczyńskiego). Teraz wychodzą na jaw wady w postaci np. pofałdowanego asfaltu. Co gorsza, główny inżynier Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w protokole odbioru uznał, że usterka ta jest nieusuwalna, co może utrudnić wyegzekwowanie od wykonawcy naprawy gwarancyjnej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Komunikacja

Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Jakub Dybalski 14 czerwca 2014

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Komunikacja

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Jakub Dybalski 12 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5