W ustalaniu rodzaju i źródeł zanieczyszczeń powietrza pomaga teledetekcja gazów. To technologia pozwalająca z odległości zidentyfikować rodzaj emitowanych substacji, ich stężenie oraz kierunek przemieszczania się chmur. Czy wkrótce będzie stosowana szerzej?
– Dzięki spektrometrii podczerwieni w połączeniu z teledetekcją jesteśmy w stanie w szybki sposób identyfikować gazy – mówił podczas tegorocznego Kongresu Czystego Powietrza w Warszawie Wojciech Kaźmierski z firmy Bruker, doradca firmy ComRoss. Techologie te mogą się więc stać w jego opinii nowym narzędziem w walce z zanieczyszczeniami powietrza, bo ułatwiają ustalenie źródeł problemów ze smogiem. Opisywał on, że istniejące już rozwiązania pozwalają na badanie konkretnej chmury zanieczyszczeń z dużej odległości – nawet do 10 km.
Dokładne pomiary emisji z konkretnego komina
Mówił on np., że możliwe jest sprawdzenie przy pomocy specjalistycznych urządzeń, co wydobywa się z danego komina, gdy badające urządzenie stoi od niego w odległości ok. 2,5 km. Możliwe jest także ustalenie, w którą stronę skierowane zostały wyziewy, oraz jakie jest stężenie niepożądanych substancji, np. amoniaku. – Możemy w ten sposób monitorować duże obszary przemysłowe. Możemy ustawiać sprzęty tak, by pracowały 24 godziny na dobę – wskazywał.
Podkreślał, że rozwiązanie to może być stosowane prewencyjnie, by móc wykryć pewne wypadki, ale także jako stały monitoring zanieczyszczeń powietrza emitowanych np. przez daną fabrykę. Taki monitoring może być wykorzystywany nie tylko przez instytucje kontrolujące, ale i przez same zakłady. Technologia pozwala przy tym na instalację urządze mobilnych, co może być wykorzystywane przez straż pożarną czy policję.
Monitorować można też emisję... wulkaniczną
Systemy te stosowane są także do badania zjawisk naturalnych. – Monitorowaliśmy Etnę, w jaki sposób i ile wydobywa się dwutlenku siarki z tego wulkanu na przestrzeni czasu – opisywał Wojciech Kaźmierski. – Zajmujemy się też analizą gazów atmosferycznych, czyli problematyką globalnego ocieplenia – dodał.
Zdaniem przedstawiciela firmy Bruker urządzenia do monitoringu przy pomocy teledetekcji gazów okazały się w realnych testach dokładniejsze od tradycyjnych stacji referencyjnych. Być może wkrótce staną się więc standardem pomiarów.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.