Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Bratysława. Planty mają przykryć ruchliwą ulicą Staromestską

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-06-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Ulica Staromestská, czyli szybka samochodowa arteria na przedłużeniu słynnego mostu SNP, w latach 70. przedzieliła centrum Bratysławy. Dzisiaj miasto planuje stworzenie bardziej przyjaznej przestrzeni pieszym. W planach jest budowa 200-metrowego placu, który przykryje arterię.

Bratysława ma w planach stworzenie nowego zielonego placu, który przykryje ruchliwą ulicę Staromestską. To dzisiaj jedna z najbardziej obciążanych ruchem samochodowym ulic w stolicy Słowacji, która prowadzi na przedłużeniu charakterystycznego mostu Słowackiego Powstania Narodowego (SNP) z wieżą w kształcie spodka.

Nowa przestrzeń dla mieszkańców miałaby powstać od Rudnayovho námestia przez teren przy katedrze św. Marcina do murów obronnych w okolicy baszty północno-zachodniej. Stworzyłoby to plac nad ulicą o długości 218 metrów i szerokości 20 metrów. Według zapewnień przedstawicieli miasta, planty połączą Stare Miasto i przywrócą brakującą w tym miejscu przestrzeń publiczną. Nie zabraknie zieleni (3 700 m kw., 23 duże drzewa), placów zabaw, miejsc do ćwiczeń oraz spotkań. Będzie także mały amfiteatr i 30 bratysławskich ławek. Nowa przestrzeń pomoże również uspokoić okolice dzięki wygłuszeniu hałasu ruchliwej ulicy biegnącej poniżej o 14 decybeli.

– Odważne miasto potrafi poradzić sobie z błędami przeszłości. Ważna arteria komunikacyjna bezkompromisowo podzieliła wzgórze zamkowe z Podgrodziem i historycznym centrum miasta, tworząc w ten sposób jeden z największych bratysławskich urazów. Ale jest na to lekarstwo. Z pewnością nie jesteśmy ani pierwszym, ani ostatnim miastem, które w podobny sposób zajmuje się błędami przeszłości, w tym przypadku związanymi z ruchem drogowym – podkreśla Matúš Vallo, burmistrz Bratysławy.

Z ulicy Židovskiej (od ul. Zámockiej), piesi, dzięki schodom i windzie, zyskają bezpośrednie zejście na dziedziniec katedry św. Marcina. Będzie więcej widoków na miasto z nowej perspektywy. Przez mury będzie można przejść przez cztery wejścia. Architekci zaproponowali umieszczenie plant na osobnej konstrukcji nośnej, która nie będzie przytwierdzona do zabytkowych murów.

Planty są częścią większej koncepcji miasta, która zakłada stworzenie pieszego ringu wokół śródmieścia, coś na wzór wiedeńskiego Ringstrasse. Idea pierścienia sięga początku XIX wieku, kiedy to w miastach środkowoeuropejskich powstawały obwody śródmiejskie, które miały być wizytówką tego miejsca.

Projekt plant jest częścią programu Living Places, którego celem jest modernizacja i poprawa długotrwale zaniedbanych przestrzeni publicznych w Bratysławie. Realizacją przedsięwzięcia zajmują się cztery słowackie pracownie architektoniczne – Studený architekti, studio Ľubomír Závodný, Peter Stec Studio, i Terra Florida.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5